Honba za dokonalostí

„Anežko, ty jsi zase ztloustla?“ Že Anežka nevypadá jako modelka z Vogue ji velmi trápí, připomíná jí to její okolí i odraz v zrcadle. Ale za čím se to ta Anežka vlastně honí? Přece za ideálem krásy!

Vysnila si jakýsi obraz sebe sama. To, jak by měla vypadat, podle toho, co do ní cpe dennodenně televize, internet a módní časopisy, kterými pravidelně listuje stejně jako její vrstevnice, nepochybně štíhlejší a krásnější než je ona sama a obdivuje modelky v drahých oblečcích. Jsou tak neuvěřitelně vysoké, s gazelíma nohama, bronzovým opálením a perfektním obličejem.

A tak Anežka přemýšlí, vrtá ji hlavou její bledá pleť a krátké nohy. Chce to plán! Jak dosáhnout dokonalosti? Všude to přece všichni všude píšou. Stačí dobře vypadat a je to. Konec problémů.

Tak začíná Anežčina příprava. Každý den cvičí, hlídá si jídelníček, chodí do solária zbavujíc se tam své sněhurkovské pleti a po pár měsících je odměněna klučičími pohledy. Něco se ale změnilo.

Na nic víc než na dokonalost není čas. Už si nečte, a přitom jí to vždycky tak bavilo. Na kreslení taky nezbývá čas a olejové barvy u stojanu pomalu vysychají. Nové lepší kamarádky mají předplacenou Elle, schází se na víno a pravidelně kontrolují nákupní centra, o ty staré Anežka ztratila zájem. Doma na ni najednou křičí, ať se probere a nepozoruje se pořád, ať radši hypnotizuje lux a prachovku, vždyť skoro nic nedělá a tak to dřív nebylo.

Ale Anežka je neposlouchá, vždyť se svému ideálu zdaleka neblíží. Teď toho nemůže nechat, když je objednaná na nehty a kosmetiku a nic není dokonalé. Co ten pupínek na obličeji? Co to břicho? Pořád se objevují další a další nedokonalosti.

A tak se Anežka trápí a den co den jí klesá sebevědomí. Všichni kolem jsou hezčí, perfektnější. Určitě se víc snaží, když vypadají tak šťastně.

Během svého snažení však Anežka zapomněla, co je opravdu důležité a kde je vlastně pravda. Omámená silou módních návrhářů, jejichž představa o těle je velikost 36 a vyšší bouchne, je jen jedna ze zvráceností dnešního světa. Kamarád jménem Photoshop kreslí i topmodelkám tvary, o kterých se jim v životě nesnilo. Přitom i ty nejštíhlejší krásky z přehlídkových mol trpí pocitem méněcennosti a hlídají každou vadu, kdežto chlapi z celého světa volají: „ Už dost toho šílenství! My chceme vidět tvary!“

A tak se stejně jako Anežka trápíme, hubené či silné a přemýšlíme, jak být krásnější a přitažlivější. Ale upřímně dámy, je to tak snadné! Stačí se přece stáhnout ten zmiňovaný Adobe Photoshop.