Když je Čech na cestách

Když je Čech na cestách

Proč neustále zaznívá ta úsměvná fráze: Čech na cestách ? Čech jede na dovolenou ? Jsme snad úplně odlišní od ostatních národů ? Když se zamyslíme a budeme chtít na tyto otázky odpovědět, tak asi ano. Jsme přeci jenom jiní. Začneme tedy pěkně od začátku. Doma velké balení. Máme přece jenom víc kufrů, než jsme původně měli v plánu. Co s tím teď ? Budeme muset vzít všechny, protože hodit se může všechno, co jsme sbalili. Teď už pouze vše nanosit do našeho autíčka. Ale nakonec se povedlo.

Čech, který na dovolenou šetří celý rok, se snaží ušetřit i při dlouhé cestě. Například do Chorvatska. Ano je při cestě spousta míst na odpočinek a i toalet. Ale Čech vyběhne z auta a rychle, rychle za první keřík, když to tedy dobře dopadne. „A co nějaká dobrá svačinka?“, pronesla maminka. Vybalí se napečené řízky, které se rozhodně budou dojídat ještě na pláži, možná i domácí sekaná. A co pivečko ? Na to Čech nikdy nesmí zapomenout, takže pro jistotu máme hned celou basičku. Po takto úmorné cestě konečně dorazíme na naši vytouženou dovolenou.

Na pláži, jak už jsme zmiňovali vše hezky dojíme. A nyní už jenom koupání a opalování. Ale to jsme přece jenom my, Češi. První den a hned se spálíme. Celou noc nemůžeme bolestí spát. Ale druhý den ráno nás už nic nepálí. Jdeme opět na pláž a tak vše opakujeme den co den, až přijde poslední den naší vytoužené dovolené. A jak takový typický Čech s tímto dnem naloží ? To je přeci jasné. Pořádný oběd a večeře v plážové hospůdce, kterou si vyhlídl během celé dovolené. Objedná si jídlo, samozřejmě chce vyzkoušet tamní kuchyni. Na talíři vše vypadá luxusně. Mořské příšery, na které my Češi nejsme zvyklí, se prostě s naším českým řízečkem nedají srovnávat. A pak se opět balí. Vezmeme to rychleji. Teď už na tom tak nezáleží.

Asi hodně z nás se nyní zasměje a řekne si: „Jako u nás doma.“ „To jsem rád, že je to všude stejné.“ Samozřejmě, že není, ale u většiny Čechů určitě ano. Ještě si budeme muset chvilku počkat, abychom z každé strany na naší vytoužené dovolené a nejenom na ní neslyšeli: „To je určitě Čech!“