Láska nebeská – vánoční romantika pro všechny

Hodnocení: 90 %

Láska nebeská patří k vánočním klasikám. Díky své pohodové atmosféře a osobitému inteligentnímu vtipu (který v moderních romantických komediích bohužel najdeme jen zřídka), je královnou mezi svými kolegyněmi, má vše, co správná romantická komedie má mít.

Brit Richard Curtis, scénárista i režisér tohoto americko-britského filmu, vybral pro svoje dílo skutečně hvězdné herecké obsazení. V hlavnějších rolích (každý příběh má své hlavní postavy, a proto není jedna postava výrazně důležitější) vidíme hvězdy jako je Hugh Grant, Keira Knightley, Colin Firth, Alan Rickman, Emma Thompson, Bill Nighy a mnoho dalších. Ve vedlejší roli si zahrál i Rowan Atkinson, všem známý jako Mr. Bean. Seriál Mr. Bean je rovněž dílem tohoto velmi schopného scénáristy Richarda Curtise. Zde ale Curtisovy úspěchy nekončí. Svoji schopnost nám po Mr. Beanovi dokázal zrežírováním skvělých filmových snímků jako například Čtyři svatby a jeden pohřeb, Deník Bridget Jonesové, Notting Hill nebo relativní novinkou Lásky čas.

Velmi důležitý je koncept rozložení filmu do několika malých příběhů, které nám nechávají nahlédnout do osudů lidí z různých koutů společnosti. Seznamujeme se s hlavními hrdiny filmu, dozvídáme se jejich společenskou funkci, jak jsou na tom v intimních vztazích, poznáváme jejich trápení i radosti. Díky odhalování těchto příběhů po malých epizodkách, se lehce udržuje pozornost po celou dobu filmu, kdy divák napjatě čeká, jak bude zrovna tento příběh dál pokračovat. Mohlo by se zdát, že se v postavách začneme brzy ztrácet, ale díky excelentním hereckým výkonům si hned na začátku rozdělíme postavy podle jejich typických rysů, a tím pádem si je okamžitě zapamatujeme. Všude je ústředním tématem láska, v jakékoli podobě, ale příběhy jsou na sobě nezávislé, každý je o něčem jiném. Postupně ale zjišťujeme, že jsou lidé v příbězích provázané různými rodinnými, pracovními či kamarádskými vztahy, téměř všichni se se všemi nějakým způsobem znají.

Curtis na tento film opravdu nápady nešetřil, zápletky by vystačily na pět dalších slušných filmů. Bohužel v té četnosti minipříběhů, kterou nám Curtis předložil na stůl, se film příliš roztahuje do šířky a je pak velmi těžké dostat se dějově na základní požadovanou osnovu. Tou je začátek i konec filmu na stejném místě – na letišti. Úvodní řeč na začátku filmu je podkreslena objímajícími se lidmi při shledání nebo loučení na letišti a zde se také všichni hrdinové filmu na konci děje znovu setkají se svými blízkými.

Zdánlivě nedramatický film „o ničem“ ve skutečnosti vypráví o všem podstatném, co lidský život přináší. Nabízí nám příjemný a neškodný pohled do předvánočního Londýna. Diváci jedním dechem sledují lidské osudy, které se tak blíží životu kolem nás. Hlavní vztahové rysy jednotlivých párů jsou tak typické a všem známé, že každý divák se alespoň s jednou postavou ztotožní a zjišťuje, že má podobné problémy jako ona.

V příbězích najdeme všechna úskalí i radosti, které nám potvůrka láska v životech připravuje – seznamování, vyjadřování svých citů, pokušení, nevěru, nedorozumění, úmrtí milovaného partnera, neopětovanou lásku, lásku k někomu, koho nemůžeme mít, ale hlavně lásku, která je opětovaná a má šťastný konec, protože celý film má optimistický ráz. Také určitě proto ho scénárista zasadil do vánoční doby, protože Vánoce jsou časem, kdy máme být s lidmi, které máme rádi, máme být v pohodě, v klidu a dávat najevo, jak moc jsou pro nás naši blízcí důležití.

Celkem velkou roli hraje ve filmu hudba. Můžeme si všimnout, že jedna píseň se objeví na svatbě i na pohřbu, ale v obou případech se hodí. Také má hudba vliv na celkovou náladu, směřuje diváka pozitivním směrem a v nějakých chvílích se možná i právě díky hudbě těm citlivějším z nás vyhrnou slzy do očí.

Film je u diváků velmi oblíben, na webovém portálu ČSFD se drží v první dvacítce nejoblíbenějších filmů. Láska nebeská ale získala i 10 ocenění profesionálního charakteru, hlavně za herecké výkony Billa Nighyho a Emmy Thompson.

Postavy jsou možná trochu povrchní a jednoduché a film zpočátku vypadá jako přeslazený romantický kýč, ale s tím se na to musíte dívat. Od takového typu filmů nemůžete očekávat hluboké filozofické rozluštění otázky lidstva, života a smrti nebo něco, co nás obohatí novými vědomostmi. S tímto cílem režisér Curtis film nevytvářel. Cíl, který si však stanovil, splnil dokonale.

Láska nebeská mě osobně nabíjí, protože denně jsem svědkem výsměchu, zrad, škodolibosti, pohrdání, závisti, pomluv a jiných špatných chování, které podkopávají naši společnost a každoroční dvouhodinové posezení u této pozitivní a odpočinkové komedie mi dá sílu vydržet další rok, protože po shlédnutí této „slaďárny“ nemůže nikdo vidět život tak černě. Idee nádherného láskyplného světa zarputile věřím alespoň následujících 365 dní, kdy se pak večer zoufale sesypu do křesla před televizi a s vánočním cukrovím do sebe nechám plnou silou napumpovat další roční dávku optimismu.

Poselství Lásky nebeské je jasné. Podle názvu díla, tématu každé zápletky, nebo posledních vteřin filmu, kdy je obrazovka složena ze spousty malých okének a v každém jednotlivém okénku se lidé objímají, dávají pusu, drží se za ruce, nebo jinak vyjadřují svou lásku a díky světlému a tmavému rozlišení jednotlivých scén nám postupně z okének vylézá obrázek srdce, všichni poznáme, že alfou a omegou tohoto filmu i života celkově, je láska.

Love actually (originální název tohoto filmu) je romantická komedie, u které se uvolníte, dojmete se, zasmějete se a krásně si odpočinete od svých každodenních problémů. Ale není to jen o tupém zírání na zamilované páry lidí, kteří si přes všechny překážky najdou opět k sobě cestu a jsou šťastní až do smrti. V Lásce nebeské najdeme poučení, něco, nad čím můžeme zapřemýšlet a leccos si uvědomit, možná někdy i změnit naše dosavadní chování. Protože láska je krásná, důležitá, nabíjející a čarovná. A – jak také zazní hned v úvodu filmu – láska je všude kolem nás.

Autor: Julie Krulišová