Marquéz Gabriel García – Kronika ohlášené smrti

Autor: Gabriel García Marquéz

(6. března 1927, Aracataca, Kolumbie – 17. dubna 2014 Ciudad de México, Mexiko) byl kolumbijský spisovatel a novinář píšící španělsky.

Často je považován za nejdůležitějšího představitele tzv. magického realismu, přestože je jeho dílo příliš rozmanité na to, aby mohlo být jednoznačně zařazeno.

Nejznámější díla: Sto roků samoty, Láska za časů cholery, Kronika ohlášené smrti

Charakteristika díla:

Děj se odehrává v jedné vesničce v Jižní Americe, první polovina 20. století. Vše se odehraje během dvou dnů, ale vypravěč přeskakuje z jednoho děje na další. Dokonce přeskakuje v čase o desítky let, aby dokončil osudy ostatních.

Vypravěč je zapojován do děje a je realnou postavou v příběhu. Neví vše, ale právě skrze kroniku se snaží zjistit co nejvíce o vraždě a okolnostech. Zpovídá všechny svědky, snaží se vyhledat rozsudek apod.

Literární druh:

Kriminální drama, poprvé vydána v roce 1981. 1987 zfilmováno.

Postavy:

Santiago Nasar – zavražděný, inteligentní, arab

Bayardo san Roman – tajuplný, z rodiny státního hrdiny generála, vše na co šáhne se mu daří,

Angela Vicari – manželka Bayarda, tichá, smutná, z chudší rodiny, nechtěla si ho vzít, přesvědčila jí rodina, na kterou on zapůsobil, na svatbě nebyla pana a tak byla vrácena rodině

Dvojčata Vicariovi – bratři Angely, měli prasečinec a živili se ním, zabili Santiaga. Starší z nich byl na frontě, kde chytil kapavku. Měl vůdcovské sklony. Mladší na vojnu nemusel, aby se někdo postaral o rodinu.

Vypravěč – snaží se zjistit co jak bylo, u většiny událostí byl, a když u některých nebyl, tak si je dal popsat ostatními-hlavně svou matkou.

Příběh:

Santiago byl zabit den po svatbě Bayarda s Angelou. Vypravěč detailně popisuje celou svatbu, i jak se manželé poznali. Vypravěč se snaží vysvětlit spory a důvody, proč byl Santiago zabit. Často popisuje Bayarda, jako divnou a tajuplnou osobu. Popis je dost detailní, ale z pohledu laika.

Bayardo skoupí dům vdovce, který ho nechce prodat, ale za tu cenu, která mu byla nabídnuta musí přijmout. Po 2 měsících umře a doktor to přikládá za vinu právě obchodu.

Svatba se odehrává v chalupě Vicariů, která byla v dosti býdném stavu, jelikož otec Vicari byl slepý. Na oslavě byla celá vesnice a všichni slavili. Santiago celou dobu počítal a odhadoval cenu za náklady, bavil se o ní s Bayardem. Mělo to být hrozně moc peněz- 18 000 pesos.

Bayardo hned ve večer svatby vrátí Angelu zbitou v roztrhaných šatech matce s tím, že už není panna. Matka Angelu ještě zbila a zavolala bratry. Bratři když viděli sestru, ptali se, kdo jí to udělal. Jediné na co se zmohla bylo Santiago.

Dvojčata zabili Santiaga hned ráno po svatebních pitkách. Cestou za Santiagem to stihnou vypovědět celému městu. Zabili ho svými noži na prasata.

Po vraždě musel být Santiago pitván. Nikdo však ve městě neměl odvahu, nakonec to bylo svěřeno faráři. Ten bohuželneodvedl moc dobrou práci, a tak chvíli po pitvě musel být pohřeb.

Bratry odvedli na 3 roky do vězení, s tím, že jednali “pro čest rodiny”. Bayardo se po události opil tak, že dostal otravu, ale přežil. Po pár dnech si pro něj přijela rodina a už o něm nikdy nikdo neslyšel. Angelu matka odstěhovala do indiánské vesničky, kde spolu žily ve vile a vyšívaly. Vypravěč se za ní vypravil aby dopsal kroniku a ona mu vše vypověděla. Bylo jí Bayarda líto. Jednoho dne se potkali ve městě ale on ji neviděl. Od té doby mu psala dopisy. Po 17ti letech za ní přijel a žil s ní.

Dále zase vypravěč přeskakuje k onomu dni. Detailně popisuje vraždu. Všichni cestou Santiaga varovali, byl zmatený. Santiaga ubodali před jeho domem, on ale poté ještě stihl dojít domů, kde padl v kuchyni. Cestou domů, už ubodaný potkal jednu paní, ta se ho zeptala: Co ti je Santiago? Odpověděl: Zabili mě.

Ještě je tu rozebírána věc s panenstvím Angely, protože nikdo nevěřil, že by to mohl být Santiago, ale ona nikdy neřekla nic jiného.

Jirka Fikar, 6. Července 2014