Mé nejoblíbenější místo – jezírko na zahradě

Osnova:

1. Úvod: Mé nejoblíbenější místo – jezírko na zahradě

2. Stať: a) Jezírko a jeho okolí na jaře

b) Jezírko a jeho okolí v létě

c) Jezírko a jeho okolí na podzim

d) Jezírko a jeho okolí v zimě

3. Závěr

Mým nejoblíbenějším místem na světě je naše jezírko na zahradě. V každém ročním období skýtá nekonečno možností jak k zábavě, tak i k poučení! Po celý rok je to tak kouzelné a krásné místo, že na něj do smrti nezapomenu! V každém ročním období je toto místo úplně jiné, jinak pěkné, a dělám u něj jiné věci. V každém ročním období má své kouzlo a svůj šarm!

 Jezírko a jeho okolí na jaře 

 Na jaře je nejkrásnější, jak všechno kolem jezírka rozkvétá! Všude okolo něj vylézají ze sněhu bledulky a sněženky a protahují si svou páteř. Ještě jsou celé zkřehlé a promrzlé a proto se narovnají a zavolají na sluníčko: „ Mé krásné žluťoučké sluníčko, sáhni na nás svými zlatými paprsky a rozehřej naše zkřehlé ručičky!“. A sluníčko odpoví: „Ještě nemám moc velkou sílu, ale počkejte chvíli! Každým dnem hřeju víc a víc!“. Na jezírku plavou a rozkvétají vodní lekníny a já vydržím hodiny a hodiny sedět na břehu, čichat vůni jara a koukat, jak včeličky vždycky přiletí ke květu a vybírají z něj nektar a pak zase odletí. Dokonce je i lovím z vody, když tam nějaká omylem spadne. Všude slyším ptáky, jak přivolávají jaro svým zpěvem a mě je krásně. Ke konci jara už po sněhu nenajdete ani stopy a květinky se radostně opalují a užívají si sluníčka. Ale už to nejsou jen sněženky a bledulky. Tuhle kvete rozrazil a tady nějaká mně neznámá veliká žlutá květina. Ó, jak si krásná, má žlutá neznámá! A všude po travičce těch sedmikrásek! Slunce hřeje čím dál víc! A já už vidím, že začíná být léto!

Jezírko a jeho okolí v létě

Na jezírku je velké pozdvižení! Květina naklání svůj květ k jiné květině a všichni si špitají, že k jezírku přišel nový host! Zároveň mi táta oznámí, že u jezírka něco kuňká! No jo, přišla se na nás podívat stará ropouchka Kňukna! A už se tu i zabydlila! Já z toho mám ale velkou radost, protože možná bude mít u nás v jezírku pulce! Léto je už v plném proudu a ptáci zpívají jako o závod! Snad by se dalo říct, že „řvou“! Všude okolo jezírka je cítit silná vůně! Vždyť nám rozkvetla levandule! To je krásná vůně! V létě strávím většinu času (hlavně o prázdninách) venku na zahradě, a tak si tu hraju s mým psem Kačenkou, anebo hraju míčové nebo jiné venkovní hry s rodinou! Běhám tu jen v tričku a v kraťasech, a když už je velké vedro, dám si studenou zmrzlinku a cachtám si nohy v jezírku! Nejradši bych tam vlezla celá! A na trávě jsou další kytičky – jsou to pampelišky! Mám hrozně ráda léto! Ale taky jednou skončí!

 Jezírko a jeho okolí na podzim

Jupí! Přišla jsem jednoho dne k jezírku a… jsou tu pulci! Tak si rychle běžím pro kelímek a už je chytám i s vodou do kelímku a zase je pomalu pouštím zpátky! Schválně, kolik nejvíc! 4! Ale oni jsou jako z hadích ocásků a nedají se moc pořádně chytit. Ale co to?! Do vody spadlo 5 listů najednou a dokonce začalo pršet! Ach jo, musím se jít schovat! Ale stejně to doma moc dlouho nevydržím a už jsem zas venku a koukám se, jak kapky padají do vody a nechávají po sobě jen kruhy! Tohle mě vždycky hrozně fascinuje! Jé, a není tohle vločka? Ne, to se mi zdálo! Ne, nezdálo, ona už je zima!

Jezírko a jeho okolí v zimě

Juchú, zahrada je plná sněhu! Hned jdu stavět „huhuláka“ a pak se sestrou uspořádáme koulovanou! To je zábava! Jezírko je celé zamrzlé a tak na něm bruslím! Teda spíš se kloužu, protože je malinké a já se šoupu jen tak po botách. Představuju si, že to je velikánský rybník a já na něm bruslím a moc mi to jde! Dělám samé piruety a skoky a… najednou ležím na zemi a jsem na našem malém jezírku!! Sněhulák se mi chechtá od ucha k uchu a poslední rostlinky to taky na chvilku rozehřálo, jak se mírně třepetaly smíchy! Proč máš, ty můj lede, tak tvrdá záda?! Vždyť mám z tebe modřinu! No nic! Jdu se ohřát domů a aspoň na to krásné jezírko koukám z okna! Je i v tomto období překrásné, jak se celé třpytí a je zabaleno do bílého kabátku!

Jak sami vidíte, má zahrada a konkrétně jezírko je opravdu překrásné! Jsem moc ráda, že ho mám a že mi poskytuje tolik nových informací i zážitků v každém ročním období! A jestli mě to neomrzí? V žádném případě, každý rok je v něčem úplně jiný!!

Autor: Julie Krulišová