Místo, které se mi nesmazatelně vrylo do paměti

Místo, které se mi nesmazatelně vrylo do paměti – reportáž

Byl jsem s rodiči na dovolené v Chorvatsku. Přestože jsme navštívili v této zemi po několik let různé destinace, vždy nás moře a jeho okolí ohromovalo svojí nezapomenutelnou krásou. To jsem ještě netušil, že je v Chorvatsku ještě krásnější místo, než je moře samotné. Často jsem slýchával o přírodních krásách Plitvických jezer, které jsem znal zatím jen z televize. Rozhodli jsme se tato zmiňovaná jezera navštívit.

Každý, kdo chce navštívit Plitvická jezera se musí obrnit trpělivostí. Cesta k nim totiž nevede po nově vybudované dálnici, ale klikatými silnicemi, které jsou v době prázdnin velmi frekventované. Když se konečně dostaneme na místo a podaří se nám zaparkovat, tak máme  pocit, že nevidíme nic výjimečného, pouze běžnou krajinu typickou pro Chorvatsko. Než přijede loď, která nás odveze do místa přírodních krás, můžeme se občerstvit v hospůdce s místními specialitami. Konečně loď zakotvila a my se posadili na sedadla s nejlepším výhledem. Po několika minutách plavby se ráz krajiny rychle měnil. Krajina v okolí jezera se začala výrazně zelenat, a když jsme se podívali na hladinu, plavala všude hejna ryb. To, co jsme po vystoupení z lodi viděli, byl opravdový skvost pro naše oči. Ohromila nás řeka s vodopádem, která se vlévala do jezera, po kterém jsme připluli. Barva jezer se neustále měnila od azurové po tmavě modrou. V parku je šestnáct větších a několik menších jezer, které jsou propojeny klikatými turistickými cestičkami. Jezera jsou rozložena terasovitě a spojena průtoky. Lesy v okolí jsou bukové, jedlové a smrkové. Žijí zde medvědi, lišky, srny a divoká prasata.

 

Myslím si, že krásu Plitvických jezer znají všichni z filmového zpracování o Vinetuovi, ale skutečnou krásu oceníte až na vlastní oči. Člověku, který tuto nádheru vidí poprvé, se opravdu zatají dech. Opouštěli jsme Plitvická jezera s těmi nejkrásnějšími zážitky, o které jsme se společně dělili po zbytek cesty domů.