Nesnesitelná lehkost nakupování

Milujeme to. Je to základ všeho. Alfa a omega. Náš největší hřích. Příčina úspěchu a spokojenosti, ale i frustrace a neskonalého smutku. Každý den po tom toužíme, závidíme, prožíváme, radujeme, litujeme, vyčítáme, nenávidíme a znovu toužíme… Ano, mluvím o nakupování.

Ty božské šaty z výlohy. Koupit si je, či nekoupit, to je, oč tu běží. Kdybyste je viděli! Je to ta nejnádhernější věc, kterou jsem kdy viděla. Jsou bílé, s jemnými růžovými kvítky, krajkové, na špagetových ramínkách, od pasu dolů volnější, aby se mohly vlnit při chůzi, délka lehce nad kolena, prostě sladké. Vidím se, jak v nich kráčím k tomu krásnému klukovi ze čtvrťáku. Včera mi konečně potvrdil žádost o přátelství na facebooku a dneska máme první rande. Jsem v těch šatičkách k sežrání, už kvůli nim mi nemůže odolat. Nebo se vidím, jak v nich jdu v létě u moře po pláži, šaty mi trochu povlávají ve větru, všichni Italové se po mně ohlížejí. Nebo bych v nich mohla projít po chodbě před tou husou z béčka, už vidím, jak bledne závistí… Och bože, já ty šaty prostě musím mít! Maminko, prosím, už si nikdy v životě nic jiného přát nebudu, opravdu, strašně moc bych je chtěla! Avšak kvůli tomu hnusnému čtyřcifernému číslu na cedulce o tom máma nechce ani slyšet. Rozbrečím se, ale mámu nepřesvědčím. Všechno se zhroutilo. Už navždy budu terčem posměchu té namyšlené pipiny, už nikdy si neužiju žádnou letní dovolenou a pravá láska mého života se do mě nikdy nezamiluje. Život není fér…

I tak to na světě chodí. Nakupování oblečení, bot, kosmetiky a doplňků může být nudnou povinností, skvělou společenskou událostí, ztrátou času nebo zlepšením nálady. Každopádně ale nakupování není nic snadného. Sami asi už tušíte, že vybrat kus, který bude mít správnou velikost, střih, barvu, materiál, knoflíky apod. není vůbec jednoduché. Navíc nám musí slušet, být pohodlný a samozřejmě také ta hloupá cena. Proto jediná „lehkost nakupování“ podle mě spočívá v lehkosti naší peněženky, když z obchodu odcházíme. Protože, i kdybychom ty úchvatné šaty z výlohy jako zázrakem dostaly k narozeninám, musíme k tomu přece doladit i boty, kabelku, korále a odstín rtěnky, to je snad jasné. A příští rok stejně už nebudou in. Mimochodem, už jste viděli ty úžasné džíny z obchodu odnaproti? Ty mít, tak mi celý svět leží u nohou…

Autor: Julie Krulišová