Rowling J.K. – Harry Potter a kámen mudrců

Harry Potter a kámen mudrců- J.K. Rowlingová
Obsah:
Na začátku knihy Harry vůbec netušil, kdo je, ale později mu začnou chodit dopisy, ve kterých je napsáno, že je kouzelník. Tyto dopisy mu ale jeho teta a strýc Dursleyovi, u kterých bydlel, protože jeho rodiče prý zahynuli při autonehodě, schovávají a spalují, aby to nevěděl. V den Harryho 11. narozenin k nim přišel Hagrid a řekl Harrymu, že je kouzelník a předal mu o tom dopis. Také mu řekl, že jeho rodiče nezahynuli při autonehodě, ale že je zabil Voldemort, zlý čaroděj. 

Poté, co se tyto základní informace dozvěděl, šel spolu s Hagridem nakupovat kouzelnické potřeby. Na nádraží King´s Cross se rozloučil s Hagridem. Ten mu dal lístek, na kterém je napsáno, že vlak odjíždí z nástupiště devět a tři čtvrtě. Nebylo úplně jednoduché toto nástupiště najít, nakonec se to ale Harrymu podařilo. Cestou se ve vlaku skamarádil s Ronem Weasleym. A na škole v Bradavicích se seznámil i s Hermionou Grangerovou. Oba se stali Harryho velkými kamarády.

Na začátku roku rozdělil mladé čaroděje mluvící klobouk do čtyř kolejí: Nebelvíru, Zmijozelu, Mrzimoru a Havraspáru. Harryho přiřadil klobouk do Nebelvíru. Harrymu chvíli trvalo si zvyknout, že je kouzelník a navíc má zvláštní schopnosti. 

Ve škole se Harry setkal s vedoucí Nebelvíru, p. uč. McGonagallovou, s ředitelem školy Albusem Brumbálem a bohužel i s profesorem Snapem, který je vedoucí Zmijozelu a s nímž si zrovna nepadl do oka. Později se Harry stal chytačem Nebelvírského famfrpálového družstva a dost mu svými výkony v zápasech pomohl.

Harry, Ron a Hermiona se v této knize pokoušejí získat Kámen mudrců, který hlídá velký tříhlavý pes Chloupek. Ale musí si pospíšit, protože ho někdo chce ukrást. Harry a spol. si myslí, že ten, kdo chce kámen ukrást, je profesor Snape. Jenomže, když prošli všemi nástrahami, zjistili, že ten, kdo chtěl kámen ukrást, byl profesor Quirell, který byl poskokem Voldemorta. Harry s profesorem Quirellem bojoval o Kámen mudrců, ale pak se najednou probudil na ošetřovně. Brumbál mu prozradil, že Kámen mudrců zničil. Nakonec kolej Nebelvír vyhrála školní pohár.
O autorce:
Joanne Rowlingová narozena 31.července 1965 v Yate píšící pod jménem J. K. Rowlingová je britská spisovatelka, známá zejména díky řadě knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi. Tato knižní série získala celosvětový úspěch včetně řady ocenění. Kromě psaní knih o Harry Potterovi je Rowlingová známá také svým životním příběhem, kdy se z života na sociálních dávkách stala během pěti let multimilionářkou.
Navštěvovala Wyedeanskou střední školu, kde často svým přátelům vyprávěla příběhy.Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Na cílové zastávce měla již vymyšlenou většinu postav a základní děj prvního dílu série – Harry Potter a Kámen mudrců.
Harry Potter a kámen mudrců (první vydání 1997)
Žánr díla: pohádka – objevují se zde napřirozené jevy. Fantasy.
Námět:
V roce 1971 se Joanne Rowlingové rodina přestěhovala z Yatu do Winterbournu, kde si Joanne a její sestra Di hrály s dětmi ze sousedství na kouzelníky. Jejich nejlepšími přáteli byli v té době Ian Potter a jeho sestřička Vikky.
Kompozice díla:
Harry je mladý čaroděj, jemuž pán zla, lord Voldemort, zabil rodiče. Proto musel žít u svého strýce a tety a být po celou dobu nenáviděn a zanedbáván, zatímco ve světě kouzel byl slavný. Harry od svých 11 let navštěvuje magickou školu v Bradavicích a seznamuje se se světem kouzel. Hraje za svoji kolej famfrpál. Jeho kamarády jsou Ron a Hermiona. Spolu jsou na stopě člověku, který se snaží ukradnout Kámen mudrců – elixír života a nástroj k bohatství. Kámen mudrců ovšem nechtěl ukradnout nepřátelský profesor Snape,jak se zdálo, ale lord Voldemort, jehož duch přežíval jenom díky tělu profesora Quirrella. Harry a Brumbál (ředitel kouzelnické školy v Bradavicích) Voldemorta zastaví a Kámen mudrců je zničen.
Charakteristika hlavních postav:
Harry Potter – malý statečný a talentovaný čaroděj, zažil smutné dětství, nemá velký respekt k předpisům.

Ron Weasley – Harryho nejlepší kamarád, pochází z chudé rodiny, má dobré srdce,ale je bojácný, hraje dobře šachy.

Hermiona Grangerová – Harryho kamarádka, je chytrá, ráda se učí, pochází ze smíšené rodiny

Hagrid – obr, hajný a správce v Bradavicích, hodný, citlivý, má rád obrovská zvířata

Snape – profesor lektvarů v Bradavicích, nenávidí Harryho, je nespravedlivý

Quirrell – profesor obrany proti černé magii, bojí se a koktá

Brumbál – ředitel školy čar a kouzel v Bradavicích, moudrý mocný čaroděj
Jazyková stránka díla:
Autorka využívá mnoho metafor, objevuje se velmi často přímá řeč.
Osobitost a zvláštnost díla: Kniha je tajemná plná napětí ale i humoru, nečekaných zvratů a překvapení.
Význam díla a jeho ohlas u čtenářů:
Vydání knihy o Harry Potterovi autorku zcela proslavilo. Kniha Harry Potter a kámen mudrců je první příběh o malém čarodějovi. Kniha čtenáře ohromila a mnoho z nich už netrpělivě čekali na další díly.
Jiná zpracování:
Dílo bylo zfilmováno v roce 2001 distribucí Warner Bros. Pictures. Do češtiny knihu přeložil Vladimír Medek.