Saint – Exupery de Antoine – Malý princ

Antoine de Saint-Exupéry

20. 6. 1900, Lyon, Francie – 31. 7. 1944 středozemní moře, u Korsiky

Francouzský prozaik, publicista, letec

Pocházel z aristokratické rodiny, studoval ve Švýcarsku a v Paříži

Od mládí se zajímal o letectví a věnoval se mu celý život – jako pilot podnikl mnoho cest po světě

V roce 1921 nastoupil do vojenské služby a stal se letcem x přestože to v té době bylo nebezpečné

Třináct měsíců strávil jako velitel stanice na západním pobřeží Afriky

Často čelil finančním problémům a tak si vydělával psaním reportáží

V období občanské války ve Španělsku tam byl poslán jako reportér

S přítelem se pokusil o dálkový let New York – Ohňová země X měl havárii a utrpěl četná zranění

I přes zákaz lékařů se stal letcem v druhé světové válce a byl velice odvážný a statečný (bojoval bez ohledu na riziko)

31. 7. 1944 vzlétl z Korsiky k letu nad Francii a už se nevrátil – v roce 2000 byly nalezeny trosky jeho letadla ve Středozemním moři – byl sestřelen Němci

Autorova tvorba:

Ve svých dílech čerpal ze svých zkušeností pilota

Často se objevují v jeho dílech úvahy o smyslu života

Řadí se mezi autory meziválečné literatury

Romány:

Kurýr na jih (1928)

Noční let (1931)

Země lidí – soubor statí a vzpomínek na zavádění prvních poštovních linek mezi Evropou a severní Afrikou

Malý princ – „pohádka“ – filozofická – pohádková próza

Malý princ

Próza, filozofická pohádka

Autor sám knihu také ilustroval

Doba děje není určená (pravděpodobně 20. Století).

Odehrává se na malé planetce B612, kde Malý princ žije a poté na jiných planetkách až na Zemi

Dílo bylo později zfilmováno

Kniha začíná vzpomínkou, jak se Exupéry jako dítě snažil nakreslit hroznýše, který zrovna tráví slona, a všichni dospělí mu říkali, že je to klobouk a radili mu, ať se raději věnuje škole. Příběh začíná ztroskotáním pilota uprostřed Sahary. Objeví se tam Malý Princ a chce, aby mu nakreslil beránka. Malý princ s kresbou stále není spokojen, až mu pilot nakreslí bedýnku a řekne, že beránek je v ní a princ je konečně spokojen. Začíná pilotovi vyprávět o své planetce B612 (vypráví mu o baobabech, které musí plít, aby mu nezarostli planetku). Začne vyprávět o neznámém semínku, které mu na planetku přiletělo a že z něj vyrostla krásná květina, která mu říkala jak se o ní má starat. Před tím, než Malý princ odletěl, mu květina řekla, že ho má ráda. Na planetce měl také tři sopky (jednu vyhaslou), které musel pravidelně vymetat. Vyrazil na cestu po různých planetkách. Na první byl král, který chtěl pořád někomu rozkazovat. Na druhé planetě byl domýšlivec, který chtěl, aby ho princ obdivoval. Na třetí planetě byl pijan. Na čtvrté byl byznysmen. Na páté planetě byl lampář. Na šesté planetě (velké) bydlel zeměpisec, který nikdy nikam nejel. Řekl princi, že by měl prozkoumat zemi. Na Zemi potká hada, který mu řekne, že když někoho uštkne, může ho poslat na místo, odkud pochází. Pak mu květina řekne, kde jsou lidé a vydá se tím směrem. Šel do zahrady růží, které jsou úplně stejné, jako jeho květina a je smutný, protože mu tvrdila, že je jediná. Potká lišku, která mu řekne, že se k němu nemůže přiblížit, protože není ochočená a aby se k němu přiblížila, musí si vytvořit pouto. Postupně se spřátelí, když má Malý princ odejít, liška brečí, ale obilí jí Malého prince připomíná, protože má stejnou barvu, jako jeho vlasy, před odchodem mu říká: „stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“ Když to pilotovi dovypráví, vydají se ke studně, protože jim došla voda. Malý princ bude mít výročí příletu na Zem. A připravuje něco, o čem pilot neví. Princ pilota žádá, ať jde opravovat svůj stroj. Druhý den večer pilot vidí prince sedět na zdi, jak si s hadem domlouvá návrat na svou planetku. Pilot je smutný, poté se Malý Princ nechá uštknout a vrátí se na svou planetku. Příběh končí šest let po této události, pilot říká, že pokaždé, když vidí hvězdy, si vzpomene na Malého prince.

Tematická rovina díla

Střed dětského světa se světem dospělých

Dětská představivost a fantazie

MALÝ PRINC
- Malý, blonďatý
- Vydal se na cestu do světa kvůli potížím s jeho květinou
- Nevinný, zvídaví, milý, inteligentní
PILOT
- Přítel malého prince, je z něj cítit pochopení pro dětské myšlení
KVĚTINA 
- Pyšná (myslela si, že je jediná svého druhu) své city neprojevuje, ale má malého prince ráda
LIŠKA
- Nechala se ochočit Malým Princem
OBYVATELÉ JINÝCH PLANET

Král – myslí si, že všem vládne a všichni ho musí poslouchat, jmenuje Malého Prince svým vyslancem, když jeho planetu opouští
Domýšlivec – chce být všemi obdivován
Pijan – nešťastný, pije, aby zapomněl, že se stydí, že pije
Byznysmen – neustále počítá hvězdy (myslí si, že jsou jeho)
Lampář – na jeho planetě se noc a den střídá každou minutu (musí lampu v noc rozsvěcet a ráno zhasínat)
Zeměpisec – tráví všechen čas tvorbou map (ale nikdy nikde nebyl)
Interpretace díla

střet dětského světa s dospělým

kritika společnosti a lidských vlastností – autor nutí čtenáře zamyslet se nad lidskými povahami

Jazyk díla

Spisovný jazyk

Srozumitelný text

Mnoho zdrobnělin

Symboly (liška – chytrá, růže – krása, pýcha)

Literárněhistorický kontext

Pol. 20 století

Meziválečná literatura

Další autoři:
R. Rolland – Petr a Lucie (Francie)
E. M. Reamarque – Na západní frontě klid (Německo)
K. Čapek (Čechy)
V. Wolfová -Paní Bovaryová (experim. Próza) (Velká Británie)