Styron William Clark – Sophiina volba

Autor:

William Clark Styron, Jr. (1925–2006)

– americký prozaik – romanopisec a esejista

– narozen na Jihu, Virginii

– jeho prarodiče ještě měli otroky

– představitel tzv. jižanské prózy

– otec námořní inženýr, trpěl depresemi

– matka pocházela ze Severu, zemřela na rakovinu prsu, když mu bylo 14 let

– účastník 2. sv. války

– od r. 1947 žil v New Yorku, navštěvoval kurz tvůrčího psaní a začal psát knihy

– pracoval jako nakladatelský redaktor

– nejznámější díla napsal v posledních 20 letech života

 • zemřel na zápal plic v 81 letech

 

Jižanská próza

– autoři, kteří pocházejí z Jihu Spojených států, z území bývalé Konfederace

– vzniká od 20. let 20. století

– typicky jižanská témata: dozvuky otroctví, rasová diskriminace, násilí, tělesně a duševně postižení lidé, důraz na zemědělství, silná víra – protestantství

 • pod vlivem modernismu, metoda proudu vědomí

 

Dílo

 

– psychologie jižanských lidí, výjimeční hrdinové, dějové odbočky, epizodičnost (postupné odhalování -> napětí

– pomalá cesta ke čtenáři (složitost textu)

– jeho texty řeší otázku viny a trestu (navazuje na F. M. Dostojevského – Zločin a trest, Idiot)

– ovlivněn W. Faulkenerem – jižanské prostředí

– časté téma rasismu

Ulehni v temnotách – prvotina, román, velký úspěch – oceněno Římskou cenou

Dlouhá temná cesta, Chvíle v Terstu – počáteční krátké prózy

Dlouhý pochod – novela ironizující militarismus

Zapal tento dům – druhý román, o umělecké krizi

Doznání Nata Turnera – třetí Styronův román, vzbudil nevoli

– osud vzdělaného černocha, který vedl černošskou vzpouru r. 1831

 

Sofiina volba

-postmoderní román (autobiograf, historický, psychologický, literatura faktu)

 

-název volba – … série špatných voleb, výčitky (děti, antisemita, odboj, milenka Hosse, konec života,..)

-16 kapitol, odehrává se v Broklynu r.47

-2 hlavní dějové linie ((zivot v Brooklynu, Sofiin život v Polsku)

 • ich forma
 • postavy
 • Stingo – pochází z amerického Jihu – z Virgínie, – postava se silně autobiografickými rysy, začínající dvaadvacetiletý nadaný spisovatel, zamilovaný do Sophie, naivní, mluví složitým, vytříbeným jazykem
 • Sophie Zawistowska – Polka z Krakova, nežidovka, traumatizovaná prožitkem pobytu v Osvětimi, blondýnka s modrýma očima = árijské rysy, miluje klasickou hudbu, hovoří plynně francouzsky a německy, byla vdaná a měla dvě děti, byla věřící, ale po Osvětimi víru ztratila, upnula se na Nathana a slepě ho milovala, touží po novém lepším životě, ale stále trpí pocity viny, vyprávĚní vulgaŕní
 • Nathan Landau – Američan, žid, schizofrenik závislý na drogách, v důsledku toho lhář, má dvě podoby – dokáže být milý, pracovitý, obětavý, vtipný, ale pod drogami je zlý, urážející, žárlivý a násilnický
 • děj:
 • Vypravěč, jehož jméno zpočátku neznáme, pracuje v newyorském nakladatelství a posuzuje rukopisy, které poté doporučuje k vydání. Toto zaměstnání ho nebaví, ale zároveň z něj načerpává inspiraci, protože by chtěl napsat knihu. Ani není moc zklamaný, když je vyhozen. Je mladý (22 let), pochází z Jihu, nyní bydlí sám a se ženami nemá zkuš Protože nemá práci, je nucen si sehnat levnější byt. Otec mu sice poslal peníze z dědictví po tetě (teta je získala prodejem otroka), ale vypravěč nechce příliš utrácet. Nastěhuje se do domu Yetti Zimmermanové, který je celý vymalovaný růžovou barvou a kde už žije několik židů. Ještě víc než růžová barva pokoje vyděsí vypravěče zvuky z probíhající soulože, které se ozývají z pokoje nad ním.
 • Od domácího se vypravěč Stingo dozví, že nad ním bydlí jistá Sophie (Zofia) Zawistowska a její partner Nathan Landau. Když Sophii potká, okamžitě se do ní Je sice starší než on, ale je velmi krásná – je to štíhlá blondýnka s modrýma očima. Na ruce má vytetované číslo z koncentračního tábora Osvětim, je z polského Krakova a miluje vážnou hudbu. Nathan působí také sympaticky, dobírá si Stinga za jeho jižanský původ. Pracuje ve výzkumné laboratoři jako biolog. Jeho vztah se Sophií je bouřlivý, často se hádají a rozcházejí. Stinga mají oba rádi a pozvou ho s sebou na výlet. Zde začíná Sophiino vyprávění, odhalování pohnutého osudu, které se prolíná celou knihou.
 • Sophie měla hezké dětství, její otec Zbygniew Biegansky pracoval jako univerzitní V rodině se mluvilo německy, Sophie mluví plynně, umí také francouzštinu, jidiš a ruštinu. Brzy se vdala za Kazimíra. Otec i manžel byli zastřeleni při nacistickém shromáždění na univerzitě a ji velice mrzí, že se s manželem pohádala, a doufá, že si i přesto uvědomoval, že ho měla ráda. Poté se odstěhovala do Varšavy a po válce, roku 1945, do New Yorku. Zde našla práci u židovského chiropraktika doktora Blackstocka, dělá mu asistentku několik dní v týdnu. S Nathanem se seznámila knihovně, kde se jí udělalo špatně a on jí pomohl. Také vzpomíná na to, jak ji neznámá ruka zneužila v metru, ona se zhroutila a dlouho dávala znovu dohromady. Postupem času Stingo odhaluje další Sophiiny osudy, například zjistí, že měla ve Varšavě milence. Otec mu nabízí práci na Jihu, ale on to odmítá, aby mohl být Sophii nablízku. Nathan si vyžádá jeho literární pokusy a chválí je, ale když má později záchvat zuřivosti, vyčte Stingovi, že kopíruje jiné autory.
 • Na dalším společném výletě se Stingo seznámí s Leslie, která otevřeně mluví o sexu, což Stinga př Domluví si schůzku u Leslie doma, od které Stingo očekává, že získá konečně zkušenosti. Jenže Leslie se chce jen líbat, víc Stingovi nedovolí. Nakonec se mu zhroutí v náručí, pláče a přizná, že je panna. Poté už se nikdy neviděli.
 • Při dalším svěřování se Stingo doví, jak se Sophie dostala roku 1943 do koncentračního tábora, i když není židovka, a jak se jí tam vedlo. Pašovala maso pro nemocnou matku a byla odhalena. Díky tomu, že uměla výborně německy, se dostala na lepší Nebyla pouhý vězeň, ale pracovala v kanceláři Rudolfa Hesse jako zapisovatelka. Sophii se líbil a rozhodla se, že ho svede, aby nad ním měla moc. Proti koncentračnímu táboru jsou pro ni Nathanovy zuřivé scény malicherné. Je to její zachránce, což ostatní včetně Stinga nemůžou pochopit.
 • Stingův otec má přijet na návště Před příjezdem čekají Sophie a Stingo na Nathana v restauraci, aby oslavili jeho úspěch v práci, prý udělal ohromný objev, zřejmě v léčbě rakoviny. Nathan dorazí rozzuřený a před všemi na Sophii křičí, že je coura a podvádí ho se svým šéfem. Sophie se mu vše snaží vysvětlit, ale když na ni Nathan útočí otázkou, jak je možné, že přežila Osvětim, rozbrečí se. Stingo musí pro otce na nádraží a když se vrací, zjišťuje, že Sophie i Nathan si sbalili věci, protože se rozešli a odstěhovali se z domu. Sophie se se Stingem nadále vídá a vypráví mu dál svůj příběh.
 • Sophiin otec byl antisemita a podporoval plán totálního vyhlazení židů. Sepsal pamflet, který měla Sophie přeložit do němčiny a šíř Ukazuje se, že svého otce svým způsobem nenáviděla za to, jak na ni byl tvrdý. Během práce pro Hesse si Sophii vyhlédla hospodyně paní Hessové Wilhelmína. Byla to lesbička, začala Sophii hladit a líbat v klíně a ona se nebránila. Byly vyrušeny Hessem a ten později Sophii řekl, že homosexualitu odsuzuje. Povídají si stále častěji, dívají se spolu z okna na koně a Hess se zajímá o Sophiin osud. Je zřejmé, že se mu Sophie líbí, ale bojuje sám se sebou, aby jí nepodlehl. Navíc má být brzy přeložen. Dokud je v táboře, chce Sophie docílit toho, aby se zachránil její syn Jan, který byl umístěn do dětského oddělení. Sophie by ho ráda alespoň objala. Hess jí to slíbil, ale svůj slib nesplnil.
 • Také Stingo vzpomíná na to, co prož Jeho maminka byla nemocná a nemohla chodit. Měl za úkol jí zatopit, ale místo toho odjel s kamarády a nechal ji bez pomoci. Stále ho trápí pocit viny. Vše se mu víc vybavuje, když je tu otec na návštěvě. Mezitím se Nathan k Sophii vrací a žádá ji o ruku. Společně se zdrogují a jsou zastaveni policistou. Sophii se podaří případ uhladit, ale vše opět končí tím, že ji Nathan obviňuje z nevěry, je nepříčetný a hrubý. Sophii dokonce skope a zlomí jí žebro.
 • Trpící Sophie svěřuje na pláži Stingovi, že měla po smrti manžela milence Josefa, s jehož sestrou Wandou byly přítelkyně. Josef zabíjel strunou lidi, kteří udávali židy, a nakonec byl sám zabit. Wanda po Sophii chtěla, aby také pracovala v odboji, ale Sophie se bála kvůli svým dětem Janovi a Evě. Stingovi se líbí Sophiiny bílé plavky a její sexuální otevř Sophie to vycítí a přiměje ho, aby se spolu koupali nazí. Poté si všimne, že je Stingo vzrušený, udělá mu dobře a je ráda, že jí přiznal svůj nezdar s Leslie. Po erotických hrátkách však skočí do moře a plave co nejdál, chce se utopit. Stingo ji zachrání a dál si povídají o Osvětimi. Wanda zde byla také vězněna a chtěla po Sophii, aby v pokoji Hessovy dcery Emy ukradla rádio, které by využili v odboji. Sophie se o to pokusí, ale byla Emou přistižena a omdlela.
 • Nathan rozhodl, že pojedou na svatební cestu na Jih a Stingo je bude prová Oznamují mu, že se chtějí vzít. Krátce na to má Stingo telefonát – volá mu Nathanův brat Larry, lékař – a sděluje mu, že Nathan není vědec, ale jen pomocná síla. Trpí schizofrenií a navíc bere drogy. Larry Stinga prosí, aby mu dal vědět, kdyby se jeho stav i nadále zhoršoval. Stingo na několik dní odjíždí k příteli a seznamuje se tam s dívkou. Rád by se s ní miloval, ale ona je svolná jen k uspokojování rukou, což Stinga brzy přestane bavit. Je naštvaný a křičí na ni urážky. Stingovi telefonují z domu, že měl Nathan další záchvat, a Sophie potřebuje pomoc. Rychle se tedy balí a odjíždí. Nathan je šílený, má dokonce zbraň, ze které vystřelí. Stingo bere osud Sophie do svých rukou – chce, aby si zabalila své věci a odjela s ním do bezpečí, na Jih. Sophie už dříve hodně pila a nyní si potřebuje přihnout stále častěji. Stingo si maluje, že se vezmou, protože na konzervativním Jihu je žití na hromádce nepřijatelné, a jak spolu budou hospodařit a mít děti.
 • Sophie mu v hotelovém pokoji vypráví zbytek svého příběhu a až nyní odhaluje vš Když byla s dětmi dovezena do Osvětimi, probíhala tzv. selekce. Doktor Fritz Je Mand non Niemand (jak ho Stingo nazval) byl opilý, Sophie se mu líbila a vyptával se jí, zda věří v Boha. Sophie řekla, že je věřící, a on jí opáčil, že Bůh si k sobě rád povolává ovečky. Dal jí vybrat, které dítě pošle do plynu a které si může ponechat. Sophie nechtěla volit, ale on jí řekl, že pokud si jedno z dětí nevybere, odvedou obě. Zoufalá Sophie odstrčila Evu a ponechala si Jana. Neví ale, co se s ním stalo. Pořád doufala, že ještě žije, i když si je vědomá toho, jak malou šanci na přežití měl.
 • V noci se Sophie a Stingo několikrát milují. Až později Stingovi dochází, že to byla pro Sophii jen jakási forma úlevy a možnost na chvíli zapomenout. Když se Stingo vzbudil, Sophie už v hotelu nebyla a zaměstnanec hotelu Stingovi řekl, že telefonovala s Nathanem. Když se Stingo konečně dostal zpátky do Brooklynu, byli už Nathan i Sophie mrtví. Spáchali společnou sebevraždu kyanidem, zemřeli v objetí.

-slohové postupy: vyprávěcí, popisný, úvahový

 • autobiograf: život Stinga, historický: vyprávění Sofie, psychologický: úvahy o Bohu, žití a pocitu viny, kterého se nedá zbavit, literatura faktu: vkládany dokumenty, dopisy atd…
 • většina románu psána hovorovým jazykem, francouzské německé a polské výrazy, vulgarismy (vyprávění Sophie), detailní popisy sexualních scén, velké mnoŽství přímé řeči
 • autor postupným odhalováním udržuje čtenáře v napětí až do konce
 • vliv nacizmu na lidské vědomí, ničil lidi, co s ním ani neměli, co s dočinění, donutil S. udělat několik zásadních rozhodnutí, které jí zničily život, protože tato vina jejích rozhodnutí jí tak silně tížila, že se s tím už nikdy nemohla vyrovnat, což Stingo nepochopil
 • přinutil lidi dělat věci, co by normálně neudělali a jejich vina v nich zanechala stopy
 • varování před nacizmem a nad otázkou kolektivní viny

Autor se snažil přiblížit dění a holokaust za války Američanum (i když mu bylo vyčítáno, že ho sám nezažil)