Tunis

Byl to naprosto spontánní nápad. Cestovní kanceláře tomu říkají Last Minute. Chtělo se mi jet za trochou exotiky, trochou historie a hodně za odpočinkem a slunnými zážitky, proto jsem si vybrala Tunis.

Náš hotel byl mezi městy Sousse a Monastir, do každého to bylo asi 12 km. Pláž jsme prohlédli hned první den, Středozemní moře je poměrně čisté a vše je udržované, pokud bydlíte v hotelu. Po pár dnech nás trochu překvapily žahavé medůzy, rychle se však naučíte dávat si pozor. Po pláži chodí velbloudář a nabízí Vám svezení, dalši nabízejí šátky a šperky a k večeru se objevují jezdci na koních, něco, co jsem si já jako milovník koní nemohla nechat ujít.

Tuniská kuchyně je skvělá, plná ryb, ovčího masa, zeleniny, kuskusu a ovoce, vybere si určitě každý. K tomu všude milá a ochotná obsluha, která dělá, co Vám na očích vidí.

Výlet na trh do Sousse byl levný, taxi stojí polovinu toho, co v ČR a u stánků i kamených obchůdků, kde místní nabízejí své zboží, je legrace. Pokud jste jen trochu bojovní nebo hledáte vše ve slevách, handrkování a smlouvání je pro Vás jako dělané. Místní si to užívají, vy máte po odchodu pocit, kolik jste neušetřili a oni se smějí, kolik toho vydělali.

Za návštěvu stojí určitě i malé tuniské město El Džem, ležící nedaleko od břehů Středozemního moře, ukrývá ve svém nitru třetí největší amfiteátr bývalé Římské říše. Majestátní stavba zde připomíná vzestup i pád staré civilizace, která kdysi sahala až do severní Afriky. Fotí se za malý poplatek, v celém koloseu i kolem něj, místní se předhánějí ve vychvalování obrazů i klobouků a Vám v půlce srpna, kdy je v Tunisu ve stínu kolem 35 stupňů, stačí ke štěstí jen chlazená voda.

Na Saharu se můžete vypravit, je to kousek. Proto je země tak vyprahlá, rostliny jsou suché a bez života, snad kromě palem, kolem kterých se to na okrajích měst hemží odpadky.

Výlet do Monastiru je rozhodně zážitek, narodil se zde první tuniský prezident Habíb Burgiba, jehož mauzoleum se zde nachází. Mauzoleum je nádherná budova, střežená stráží. V Monastiru se také natáčel první film z původní trilogie o Indiana Jonesovi, Dobyvatelé ztracené archy, či seriál Ježíš Nazaretský.
Tunisané jsou veselí a dobrosrdeční, z celé dovolené jsem měla skvělý pocit umocněný skvělými zážitky.