Čapek Karel – R.U.R.

Celý název: R.U.R. (zkratka z Rossumovi univerzální roboti)

 

Autor: PhDr. Karel Čapek (9. ledna 1890Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938Praha)

Datum prvního vydání díla: 1920

Literární druh: drama

Literární forma: epika

Literární žánr: drama s komediálním úvodem, ale tragickým dějem o třech dějstvích

Kontext doby a autor:

 

Autor

 • český novinář, spisovatel, dramatik a cestovatel – jeden z největších českých autorů a novinářů
 • vystudoval UK, působil v Lidových novinách – spolu s Masarykem a dalšími patří k symbolům první republiky
 • zemřel na zdravotní potíže už v době druhé republiky a tři měsíce před tím, než si pro něj přišlo Gestapo
 • demokrat a intelektuál(Proč nejsem komunistou, díla proti fašismu a nacismu, byl jedním z Pátečníků)
 • také dramaturg Vinohradského divadla(1921-23),První předseda ČSR pen clubu
 • Lidové noviny – fejetony a sloupky
 • dramata:Bílá nemoc(odkaz na nacismus), Věc Makropolus(žena žije 300 let)
 • proza:
  -humorné: Zahradníkův rok, Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy(detektivní tématika)
  -sci-fi, antiutopické a varující společnost např. před nacismem: Továrna na absolutno(absolutno z motorů dělá z lidí fanatiky,1922), Krakatit(výbušnina,1922), Válka s Mloky(1937-alegorie s nacismem)
  noetická triologie = Čapkovo vrcholné dílo, filosofické, zobrazuje, že z různých věcí, každý vyvozuje vždy něco jiného: Hordubál(muž je po návratu domu na Podkarpatskou Rus zabit manželkou a milencem a probíhá vyšetřování), Povětroň (z trosek letadla je vytažen mrtvý člověk a tři lidé zdravotní sestra, jasnovidec, básník hádají jak asi žil a kdo to je, ale jsou při tom ovlivněni svými životy) Obyčejný život (drážní úředník ličí svůj obyčejný život v pamětech a zamýšlí se nad ním)
  -spolu s bratrem J.Čapkem – Ze života hmyzu, Zářivé hlubiny (povídky)
 • cestopisy: Italské listy, Anglické listy, Obrázky z Holandska, Výlet do Španěl, Cesta na Sever-bohatý jazyk a líčení života v těchto zemích v době mezi válkami
 • politická díla: Hovory s TGM-zapisoval myšlenky TGM, když s ním hovořil
 • pro děti: Devatero pohádek

 

Kontext doby

 • první republika, demokracie, presidenti TGM a E.Beneš
 • patřil k autorům, kteří byli jako on kolem Lidových novin: bratr Josef Čapek, který uměl hlavně kreslit (s bratrem Karlem napsal třeba Ze života hmyzu, samostatně pak třeba pohádku Dášenku, čili život štěněte), Karel Poláček (Muži v offsidu, Bylo nás pět), Eduard Bass(Klapzubova jedenáctka), Eduard Valenta(díla psal až po 2.sv.v.), F.Peroutka (politické komentáře)
 • zároveň skupina Pátečníku = setkání spisovatelů, novinářů a politiku ve vile bratří Čapků, kde diskutovali o společnosti a politice  např. postavy kolem Lidových novin jako bratři Čapkové, Peroutka, Poláček, politici TGM, Jan Masaryk, Beneš atd.

 

Děj:

Úvodní dějství se odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti na ostrově výrobny robotů, kde žije pouze 6 mužů. Celou výrobu provádějí roboti. Připluje za nimi pěkná dcera prezidenta Helena Gloryová, která chce roboty zrovnoprávnit a do které se všichni zamilují. Postupně jí vyprávějí příběh vynálezu prvních robotů starého Rossumema a jeho synovce. Nakonec se vdá za ředitele Harryho Domina.

Příběh dále pokračuje po deseti letech, kdy už jsou roboti široce rozšířeni. Heleně je smutno z toho, že roboti, ač velmi podobní lidem, nemohou mít city jako lidé, a tak přiměje Dr. Galla, aby začal experimentovat s jejich „duší“. Jejich původním cílem bylo vytvořit pro člověka ráj na zemi, aby již nikdy nemuseli lidé umírat hlady a měli všeho dostatek. Jenže upadly mravy, lidé zlenivěli a začali roboty původně určené k práci používat jako vojáky pro své války.

Nakonec se několik robotů vzbouřilo, ustanovilo Ústřední výbor robotů a vyhlásilo válku lidstvu, jež drtivě porazilo a nenechalo nikoho přežít. Nakonec dorazili až na výrobní ostrov a pozabíjeli všechny až na Alquista, protože on ještě pracoval rukama (což ho uklidňovalo; věřil, že je práce smyslem života). Jenže roboti se začali opotřebovávat a umírali. Chtěli po něm, aby objevil původní Rossumův výrobní postup, ten však spálila Helena předtím, než je zabili.

Jednou v noci ho vzbudili robot Primus a robotka Helena. Když chtěl jednoho pitvat (kvůli výzkumu), druhý se nabízel místo něj a vůbec se nechovali logicky jako roboti (snažili se navzájem chránit; záleželo jim jednomu na druhém). Nakonec zjistil, že se mají rádi, a tak je poslal pryč, aby udrželi život a začali s láskou znovu jako Adam a Eva. Tento závěr je poměrně jasný odkaz směrem k Bibli. A je velmi symbolický.

 

Postavy:

 • Harry Domin – cílevědomý centrální ředitel R.U.R.; podporuje velkou výrobu robotů, zajímá se o finance podniku
 • ing. Fabry – hlavní technický ředitel; tvoří nové biologické druhy – například umělé květiny
 • dr. Gall – přednosta fyziologického a výzkumného oddělení; je to právě on, kdo tajně rozvíjí inteligenci robotů
 • dr. Hallemeier – přednosta ústavu pro psychologii a výchovu robotů
 • konzultant Busman – komerční ředitel R.U.R., je na peníze
 • stavitel Alquist-jediný pracuje ještě rukama, protože věří, že to má smysl
 • Helena Gloryová – dcera prezidenta, později žena Dominova; bojuje za práva robotů a chce je zcela polidštit
 • sluha Nána-nelíbí se jí, že si člověk hraje na boha
 • Roboti Primus a Helena-první roboti mezi kterými se objeví láska, symbolika s Adamem a Evou
 •  

 

Kompozice:chronologická

 

Jazyk:

 • antiutopie a scifi
 • spisovný jazyk, nespisovně jen Nána
 • předehra a tři dějství
 • vědecké a cizí výrazy, poprvé použito slovo Robot(nebyli to ale roboti, z dneška, spíše jak Frankenstein)