Alkohol a děti

Alkohol škodí každému a v každém věku. Jak se ale podepíše na osobě, která ještě ani pořádně nedospěla a její mozek je stále ve vývinu? Děti si myslí, že když budou pít, budou vypadat dospěleji. Je tomu skutečně tak? Alkoholem škodí jen samy sobě. A pokud nějaké dítě třeba ani nemá potřebu to zkoušet, obvykle se dostane do nějaké party, ve které ostatní pijí, a začne mít pocit, že musí pít také, má-li být danou partou uznáváno. A ve většině případů to tak skutečně je. Dítě podléhá obrovskému tlaku svého okolí, takže se mu ani nemůžeme moc divit. To samé platí někde na párty, která se většinou bez alkoholu neobejde. A kdo za tohle může? Špatná výchova dětí?

Uvědomují si děti vůbec dopady alkoholu? Alkohol je přece návyková látka, utvoří si na ni závislost a v budoucnu mohou mít problémy právě s tímto. A taková závislost může mít dopad na práci, rodinu, člověk nebude uznáván společností. Alarmující je, že alkohol již vyzkoušelo 17% dětí pod deset let, 35% dětí mezi 10. a 14. rokem a 48% dětí ve věku 15 až 18 let.

Budou se tato čísla ještě zvyšovat? Všichni doufáme, že ne, ale co pro to můžeme udělat? Snad vysvětlit svým dětem, jaké má alkohol dopady a důkladně je s ním obeznámit. A asi by nebylo na škodu dětem říct, že pokud je přátelé, buď přímo nebo nepřímo, nutí k pití alkoholu, pak to nejsou přátelé. Nemusíme přece pít, jen abychom se někomu zalíbili, nebo snad ano?