Poláček Karel – Bylo nás pět

Jméno autora: Karel Poláček

Název díla: Bylo nás pět

 

Charakteristiky hlavních a důležitých postav:

Petr Bajza, hlavní hrdina, vypravěč, malý kluk s darebáckými nápady, syn obchodníka, hraje z donucení na housle, sní o exotickém dobrodružství

Antonín Bejval, nejlepší kamarád Petra, vynálezce s bláznivými nápady

Čeněk Jirsák, jeho otec dělá čepice, z věřící rodiny, jeho koníčkem je sbírání hříchů ke svaté zpovědi

Josef Zilvar, bydlí s otcem v chudobinci, jeho otec má dřevěnou nohu a žebrá

Eduard Kemlink, má psa Pajdu

Eva Svobodová, dcera majitele cukrárny, kamarádka Petra

Kristýna, služka u Bajzů, malá, veselá a rozverná, pochází z Rampuše

Pan Fajst, protivný mravokárce

Vařekovi, lakomí příbuzní Bajzů

 

Stručný obsah:

Hlavní postava Petr Bajza je syn obchodníků. Má chůvu Kristýnu, sestru Mančinku a staršího bratra. „Chodí společně se svými čtyřmi kamarády“. Dohromady je jich pět. Zažívají spolu mnohá dobrodružství. Soupeří také se svými nepřáteli Ješiňáky a Habrováky. Jejich dalším nepřítelem je pan Fajst.

Občas také Bajzovi navštíví příbuzní Vařekovi, před kterými musí skrývat co mají doopravdy k obědu, a musí předstírat, že mají pouze brambory.

Když do města přijel cirkus, všichni ho chtěli navštívit. Petr se choval jako hodný chlapec, aby s ním rodiče cirkus navštívili. Navíc jeho třídu navštěvoval nový spolužák – Alfons Kasalický, syn ředitele cirkusu. Petr nakonec rodiče přesvědčí. S kamarády chtějí v cirkuse pomáhat, což nakonec nevyjde podle jejich představ.

Jednoho dne Petr onemocní spálou. Zdají se mu dobrodružné sny o tom, že mu tatínek koupil indického slona Jumba, který uměl mluvit – ten si vypřál červenou čepici protkanou zlatem a bambulkami. Společně se svými kamarády se rozhodli, že navštíví Indii. Navštívili krejčího pocházejícího z Čech a seznámili se s mahárádžou a princeznou, se kterou se Zilvar nakonec oženil.

Když se ale Petr trochu vyléčil, a jeho kamarádi si o výpravě do Indie nic nepamatovali, začalo mu docházet, že se mu to všechno asi jen zdálo.

 

Jazyková a stylistická stránka díla:

  • Humoristický román psaný v próze
  • Hovorový i spisovný jazyk
  • Přímá řeč
  • Germanismy
  • Ich forma

 

Zařazení do kontextu doby:

Autor se snažil zachytit zážitky z jeho dětství, děj se odehrává v okresním městě, v protektorátu Čechy a Morava. Příběh psán v nejtěžším období autora, a to před posláním do koncentračního tábora v Osvětimi.

 

Zařazení do kontextu autorovy tvorby:

  • Díla: Dům na předměstí, Muži v ofsajdu
  • Židovské anekdoty: Okresní město, Hostinec u kamenného stolu
  • Pohádka: Eduard a Fraucimor

 

Umělecký směr, ke kterému dílo řadíme:

– Meziválečná literatura – demokratický proud

 

Další autoři:

  • Karel Čapek – R.U.R, Bílá nemoc
  • Eduard Bass – Cirkus Humberto, Klapzubova jedenáctka