Česká města by měla poskytovat internet na svém území zdarma

Internet je neodmyslitelnou součástí našeho života. K situaci poskytování internetu na území České republiky zdarma by tudíž mohlo časem dojít. Zatím u nás společná bezdrátová síť funguje pouze na území několika obvodů hlavního města Prahy. Ale je to dobré, či špatné? Můžeme o tom pouze diskutovat.

Výhodou je nesporně dostupný internet kdekoliv a kdykoliv, a to pro každého. Internet zdarma by odstranil společenskou nerovnost, při níž jedna skupina obyvatel si internet dovolit může a druhá je z informační společnosti z finančních důvodů vyřazena. Toto opatření by také mohlo vést k větší informovanosti společnosti.

Nevýhodou je nespokojenost dodavatelů internetu. Pokud by byl internet společný pro všechny, uzavřela by se dohoda s jednou firmou a ostatní by zkrachovaly, což není spravedlivé.

Dalším negativem na celé věci je zahlcenost sítě. Síť bude přetížena kvůli připojení velkého množství lidí a bude pomalá nebo bude vypadávat. A šíření virů? Viry budou snadněji napadat jednotlivé přístroje a velmi rychle se mezi nimi šířit dál.

Pokud budou mít všichni volný přístup k internetu, vzroste také pirátství, nelegální stahování hudby a filmů na internetu.

V konečném důsledku by to také mohlo znamenat úpadek mobilních operátorů. Lidé by si psali pouze pomocí sociálních sítí.

Je tedy internet zdarma dobrý, nebo špatný nápad? Každý má nějakou představu a nějaký názor, ale pokrok nezastavíme. Nezbývá nám než čekat, zda internet zdarma bude fungovat, či nikoliv.