Mac Orlan Pierre – Nábřeží mlh

Mac Orlan
[Mak] Pierre, *26. 2.1883 – †27.6.1970, vlastním jménem Dumarchais

francouzský prozaik, přítel surrealistů,  kronikář pařížské bohémy i podsvětí

Autor povídek a románů z prostředí velkoměsta a jeho podsvětí, v nichž se odrazil jeho dobrodružný život (Černoch Leonard a Mistr Jan Mullin, Píseň lodní posádky,  Nábřeží mlh).

napsal také texty mnoha úspěšných šansonů

Román Nábřeží mlh byl předlohou slavného filmu s Jeanem Gabinem

 

Nábřeží mlh

Žánr:Literatura světová

Literatura světová – Romány

Rok vydání: 1983

Počet stran: 363

Nakladatelství: Odeon

Kniha toho francouzského autora se odehrává  před vypuknutím 1. světové války v Paříži. Popisuje jednu mrazivou noc v hospodě u Králíčka, kde se náhodně sejde chudý student bez domova Jean Rabe, prostitutka Nelly, malíř Michael Krause, voják Ernst – Jean Marie, hospodský, kterému každý říká Boss a řezník Isabel.

Jean Rabe, jež přežívá v Paříži jen díky žebrání se jde jedné noci, kde poprvé v roce začal padat sníh ohřát ke známému do hospody u Králíčka. Hospodský mu nabídne kávu a nocleh na lavici. Okolo půl dvanácté v noci přichází mladý německý malíř Michale Krause, který je vnitřně zničen skutečností, že za vším krásným je schopen vidět něco ošklivého. Vypráví svůj příběh o tom, jak opustil rodnou Mohuč a přestěhoval se do Paříže, kde získal práci jako policejní kreslíř. Nevidí už smysl v jeho budoucí existenci.

Jako třetí přichází voják Ernst, kterému do konce vojny chybí pár týdnů, ale chce desertovat a začít nový život. Také on vypráví o svém životě, především o vojenských výpravách v Africe. Dostává se pro nedorozumění  do křížku s Krausem, ale potyčka zase rychle skončí nad lahví vína.

Čtvrtá přichází devatenáctiletá krásná prostitutka Nelly, jež ve skrytu duše chová city v Rabovi, ovšem sama si je nepřiznává. Je známá tím, že si samovolně vymýšlí příhody, ve kterých figuruje a často znějí velmi věrohodně.

Jako poslední doslova vtrhne do hospody řezník Isabel, který je pronásledován tlupou místních pobudů. Tvrdí, že ztratil při útěku před nimi balík. Strhne se přestřelka a tlupa se dává na útěk. Isabel vypráví o svém životě městského řezníka.

S příchodem rána si jde každý po svém.

Z Nelly se postupně stane nejlepší a nejluxusnější pařížská prostitutka, majitelka velkého veřejného domu. Žije s bossem místního podsvětí, ale časem ho nechá zavraždit v souboji. Vzpomíná na Raba a představuje si, jaké by to bylo, kdyby mu řekla o jejích citech.

Ernst dezertuje z armády. U kamaráda kováře se převleče do civilu, použije nalezenou knížku po mrtvém vojákovi jako svou novou identitu. Protlouká se jako naprostý chudák mezi bezdomovci, protože jako kreslíř komiksů v novinách neuspěje. Pod falešnou identitou se nechá znovu naverbovat do armády.

Michael Krause spáchá ještě toho rána sebevraždu, oběsí se. Ještě před tím stihne zničit všechna svá díla a nakrmit kočku.

Řezník Isabel ve skutečnosti zavraždil svého přítele Norberta pro pár tisíc franků, jehož hlavu ukryl do balíku. Po několik týdnů chodí do jeho domu zapálit lampu, aby nebylo nápadné, že je jeho dům tichý a beze světla. Je však viděn, když z něj vylézá, zatčen a popraven.

Rabe si vypůjčí pár franků od Krauseho, aby sobě a Nelly pronajal pokoj na den. Rabe se rozhodne zkusit své štěstí na jihu Francie a ráno odchází. Dostane se do Toulouse, kde se nechá naverbovat do armády. Má ale problém s disciplínou a tak při nočním cvičením vystřelí na plukovníka a obratem je zastřelen a umírá. Tím také kniha končí.