Blíží se smrt

Smrt. Myslíte, že máte ještě spoustu let života před sebou? A co když vás zítra srazí auto? To byste byli ale překvapeni, co? A, i kdyby se vám nic nestalo, stejně se ke smrti všichni každým dnem více přibližujeme.

Je pravda, že občas lidé na smrt myslí. Mají ale pocit, že jsou ještě mladí a těmito myšlenkami se hlouběji nezabývají. Lidi, vzpamatujte se! Musíme být přece připraveni!

Zkuste se nyní vžít do situace po své smrti. Představte si, co se stane s vaším majetkem. Nechcete, aby všechno dostal jen jeden člověk? Tak sepište závěť! Starožitnou vázu přenechte své pratetě, ať si nestěžuje, že nic nezdědila. Klavír a sbírku známek odkažte synovi, peníze a dluhy zanechte manželovi. No vidíte, nemáte hned lepší spánek, když víte, co se s tím vším po vaší smrti stane?

A teď pohřeb. Kladete si někdy otázku, jak by vám zařídili tuto oslavu? Bojíte se toho? Zde bude asi nejjednodušší napsat dopis, ve kterém jim přesně vysvětlíte, jak chcete, aby pohřeb vypadal. Sepište jim třeba seznam oblíbené hudby a vyberte si šaty, které chcete do rakve. Je lepší mít to pojištěné. Truchlící manžel řekne, ať vám šaty vyberou a vy budete pohřbeni v nějakém hadru MADE IN P.R.C. Chtějte kvalitu! Co takhle Prada nebo Gucci?

Pak věnujte zvláštní pozornost části dopisu, ve které napíšete jména osob, jež na pohřbu nechcete. Kontrolujte si také, aby byl seznam stále aktuální. Není nic horšího než kolegyně z práce choulící se zkroušeně v první řadě, zatímco si v duchu užívá nejlepší den svého života. Den, kdy se vás konečně zbavila.

A samozřejmě to důležité: způsob vašeho uložení k odpočinku. Chcete být zpopelněni, uloženi do rakve nebo nabalzamováni, abyste vydrželi věčně? Dejte to pozůstalým vědět.

Dále učiňte dle svého uvážení. Například můžete zanechat dopis synovi, v němž mu chcete sdělit, aby si čistil zuby. Nebo dopis manželovi, který mu dá jasně najevo, že pokud si za vás najde náhradu, budete ho chodit strašit.

Zkrátka a dobře. Je lepší si vše důkladně promyslet. Smrt číhá všude.