První kolo prezidentských voleb (analytický článek)

Osnova: 1) Úvod

2) Charakteristika kandidátů

3) Výsledky prvního kola

4) Závěr

 

Předminulý týden se konala první přímá volba prezidenta republiky, která vzbudila velký zájem ze strany médií i občanů. Kandidátů bylo celkem devět a do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. To jsou jména všech kandidátů. Jeden z nich se stane prezidentem České republiky.

Jana Bobošíková se narodila 29. srpna 1964 v Praze. Je předsedkyní strany Suverenita. Hlavními body jejího volebního programu jsou odmítnutí eura a zabránění převodu dalších pravomocí Bruselu. Jako prezidentka by rovněž bojovala proti federalizaci Evropské unie.

Jiří Dienstbier se narodil 27. května 1969 ve Washingtonu, D. C. Kandiduje za parlamentní stranu ČSSD. V rámci své předvolební kampaně oznámil, že bude usilovat o zrušení zákazu adopcí dětí homosexuálními páry.

Jan Fischer se narodil 2. ledna 1951 v Praze. Není členem žádné politické strany. Podle svých slov by chtěl být „nezávislým a nestranickým kandidátem“. Prohlásil, že jeho kampaň nebude financována z příspěvků politických stran.

Táňa Fischerová se narodila 6. června 1947 v Praze. Do prezidentské volby kandiduje bez politické příslušnosti. Podle svých slov chce reprezentovat občanskou společnost, nikoliv politiku. Úřad prezidenta chápe především jako mravní úlohu.

Vladimír Franz se narodil 25. května 1959 v Praze. Také bez politické příslušnosti. Podle jeho slov by prezident měl být jednotícím prvkem české společnosti i politiky.

Zuzana Roithová narozena 30. ledna 1953 v Praze. Je členkou politické strany KDU-ČSL. V roce 2009 byla zvolena do Evropského parlamentu.

Přemysl Sobotka narozen 18. května 1944 v Mladé Boleslavi. Člen politické strany ODS. Prohlásil, že v případě svého zvolení by se postavil proti přijetí eura. Rád by také otevřel debaty o přímé volbě poslanců a o nutnosti přechylování ženských jmen cizího původu.

Karel Schwarzenberg se narodil 10. prosince 1937 v Praze.  Je členem politické strany TOP09, ministrem zahraničních věcí a prvním místopředsedou vlády.

Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně. Člen politické strany SPOZ. Uvedl, že ke kandidatuře jej přesvědčil především „ubohý stav české politiky“, a odvolal se na opoziční smlouvu a fungování menšinových vlád v době, kdy působil jako předseda ČSSD a předseda vlády – jako prezident by chtěl být „sjednotitelem“ a „zprostředkovatelem“.

Volební účast v prvním kole byla vyšší než při volbách do Poslanecké sněmovny. Voleb se zúčastnilo 61,31% oprávněných voličů. Z prvního kola postupují dva kandidáti – Miloš Zeman (s 24,21% hlasů) a Karel Schwarzenberg (s 23,40% hlasů). Tito dva kandidáti se spolu „utkají“ ve druhém kole voleb, které se koná v pátek 25.1.2013 a v sobotu 26.1.2013.

Nyní už záleží pouze na tom, koho lidé ve druhém kole upřednostní. Zda to bude muž nosící motýlka a kouřící fajfku. Muž, který reprezentuje náš stát v zahraničí. Nebo spíše někdo, kdo má problémy s alkoholem.

 

Zdroje: