Salinger Jerome David – Kdo chytá v žitě

Jerome David Salinger ( 1919 – 2010 )

– americký spisovatel, povídkář, romanopisec

– vyrůstal na Manhattanu a již na střední škole začal psát krátké povídky

-další významná díla :

Devět povídek (1953),  Franny a Zooey (1961),  Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte; Seymour: Úvod (1963)

Kdo chytá v žitě

Roku 1951 vydalo nakladatelství Little, Brown and Company

Dílo bývá považováno za jedno z nejvýznamnějších děl poválečné americké prózy.

Vypravěč, a zároveň hlavní hrdina, šestnáctiletý Holden Caulfield je vyloučen již z několikáté školy a vrací se zpět k rodičům do New Yorku. Domů se mu nechce, proto se vydává na třídenní cestu po New Yorku. Ubytuje se v hotelu, kde prožije nepříjemnou příhodu s prostitutkou. Na své pouti se setkává s kamarádkou Sally, tajně navštíví svou sestru Phoebe a svého bývalého profesora Antoliniho. Během návštěvy Holdena rozbolí hlava a břicho, proto ho profesor uloží na gauč. Během několika vteřin usne, ale probudí se, když ho profesor hladí po hlavě. Rychle se oblékne a odejde. Vyspí se na nádraží a druhý den se vydává do školy za Phoebe, aby jí sdělil, že odjede pryč z města. Phoebe mu to ale rozmluví.

V závěru knihy se dovídáme, že byl Holden přijat na jinou školu a nyní se léčí u psychoanalytika, kterému celý příběh vypráví.

Kniha je založena převážně na vypravěčském stylu hlavního hrdiny. Holden touží po návratu do dětství. Touží být tím „kdo chytá v žitě“, jak vypráví své sestře. Děti si hrají v žitném poli, kde je strmý sráz a on musí děti chytit, aby nespadly. Podle něj je to jediná práce, která má smysl.

Kniha je psána ich-formou.

Holdenův cynismus se projevuje v nespisovném jazyce a častém užívání vulgarismů a slangových výrazů. Děj je vypravován chronologicky.

Příběh zachycuje období dospívání, které je problematické. Dochází zde ke konfrontaci dětských snů a ideálů se světem dospělých.

Salingerův román se po svém vydání stal bestsellerem.

 

 

Zdroje:

http://www.rozbor-dila.cz/kdo-chyta-v-zite-rozbor-dila-k-maturite-5/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kdo_chyt%C3%A1_v_%C5%BEit%C4%9B

http://www.spisovatele.cz/jerome-david-salinger

Obsahy a rozbory děl, vydalo nakladatelství VYUKA.CZ roku 2006