Hardware

Dnes si počítač osvojil již každý a tím pádem se není čemu divit, že se počítače staly nepostradatelnými pomocníky v každé druhé domácnosti a ve firmách. Cestu si našli i do školských zařízení.

To, že se počítač skládá z hardwaru a softwaru ví každý, kdo s nimi přišel do kontaktu.
Jenže co je to hardware? A co je software? Je to jednoduché – hardware je slovo anglického původu a lze jej přeložit jako „tvrdé zboží“. Jeho opakem je pak software – „měkké/jemné zboží“.

Základní složky hardwaru

Typický počítač je složen z počítačové skříně, monitoru, ze vstupních (např. scanner) a výstupních (např. tiskárna) zařízeních.

Skříň je nejdůležitější částí celého PC. Je plná různých kondenzátorů, slotů, větráků atd. Pokud je klasicky tj. stojatě nazývá se tower a pokud leží, říká se jí desktop. Toto dělení se nevztahuje na přenosné a jinak modifikované počítače – notebook, PDA aj.

Monitor je výstupní částí PC a umožňuje nám „sledovat “ to, co se v počítači děje, je propojena s grafickou kartou. Existují 3 typy monitorů:

  • CRT – již zastaralý typ monitoru, který má horší kvalitu obrazu a proto je nahrazován pokročilejší technologií obrazovek.
  • LCD – vyspělejší monitor. Je v dnešní době nejpoužívanějším typem díky své vysoké schopnosti kvalitně zobrazit a take díky tomu, že na rozdíl od CRT je poměrně plochá a zabere méně místa .
  • Plazmová obrazovka – technologie je podobná LCD, ale na menší monitory se nehodí.

Klávesnice, myš a tablet

  • Klávesnice je vstupní zařízení PC a pokud není u počítace dotykový monitor, je nepostradatelnou částí.
  • Myš a tablet jsou rovněž vstupní zařízení. Myš je určena pro pohyb na monitoru (klasickým ukazatelem bývá známá šipka) a každý z nás jí alespoň několikrát v životě viděl. Tvarem bývá určena „tak akorát“ do ruky, aby byla manipulace s ní pohodlná. Myší je několik druhů a nejznámější jsou kuličková a optická. Kuličková svou vnitřní mechanikou snímá pohyb kuličky po podkladu a optická zaznamenává pohyb laseru. Myš může být s kabelem na připojení k počítači, nebo nemusí mít kabel žádný. Tablet je upravený způsob snímání pohybu. Je k němu přiřazeno pero nebo puk, který je tvarově podobný myši. Skládá se z tvrdého krytu a měkkého snímače pera.

Komunikační zařízení

Např. mikrofon, webová kamera, sluchátka nebo reproduktory slouží již už jako zpestření pro práci s počítačem a komunikaci mezi uživateli pomocí internetu. Mnohá zařízení jsou v dnešní době uzpůsobená pro práci s PC – sluchátka jsou propojena s mikrofonem a některé menší kamery jsou konstruovány tak, aby je bylo možné použít jako webkameru.

Skener a tiskárna

  • Skener je vstupní zařízení, které je schopno převést text z papíru do virtuální podoby a umí zobrazit skenovaný text. Jednoduše lze tvrdit, že skener přečte papír a poté ho zobrazit na monitoru počítače.
  • Tiskárna je opakem skeneru – převádí digitální text na papír. Dnes existuje několik druhů tiskáren:
  • Inkoustová – vhodná do domácností, kde se netiskne tak často, jako ve velkých firmách. Za nízkou pořizovací cenu poskytuje poměrně kvalitní tisk. Hlavní nevýhodou je, že se rychle spotřebují barvy a zakoupení nových je již drahé.
  • Laserová – častějíší ve firmách, ale je možné ji najít v domácnostech. Pořizovací cena je o něco vyšší než u inkoustových, ale tisk je levnější, protože není nutné kupovat nové barvy. Tisk je také kvalitnější než u inkoustové.
  • Na trhu se vyskytuje i mnoho jiných druhů, jako např. tepelná (tu lze najít v autobusech – taková ta malá zařízení) a 3D (vytváří trojrozměrné modely)

Nejvýhodnější je pořídit si zařízení, které spojuje skener i tiskárnu v jedno.

Paměťová zařízení

Dnes by počítač bez paměti neměl uplatnění. Krom té nejdůležitější – RAM má počítač harddisk – tzv. HDD, které může dosahovat capacity několika terabytů(1TB=1000GB).HDD můžou být vestavěné přímo v počítači nebo se objevují i externí tj. vnější, přídavné, které mají také i terabytovou paměť.

Dalšími paměťovými jednotkami jsou CD, DVD,flash disky a paměťové karty.

 

  • CD/DVD jsou paměťová zařízení, na která je možné data „vypalovat“. Za nízkou pořizovací cenu poskytují uchování dat na dlouhou dobu. Nelze je poškodit magnetickým polem jako zastaralé diskety, ale velice lehce se poškodí poškrábáním nebo přelomením. Na první pohled nelze CD a DVD navzájem odlišit – liší se pouze kapacitou – CD mají obvikle 700 MB a DVD mají od 4.7 GB do 17 GB.
  • Flash disky jsou obdobou externích HDD, až na to, že mají menší rozměry a kapacitu paměti – dosahují kolem 16 GB, avšak pokrok jde dál. Do počítače se připojují pomocí USB slotu. Na přípojce USB mají kryt nebo jsou vysunovací. Kryty jsou provedeny v mnoha tvarech i velikostech.
  • Paměťové karty – další vývoj flash disků. Velikosti jsou rozmanité – na obrázku je několik druhů karet porovnané s velikostí sirky. Vkládají se do různých zařízení od mobilních telefonů po kamery.

Přídavné herní konzole

  • Joystick je nejrozšířenější herní přípojkou. Slouží pro pohyb postavy, lodi atd. po herní ploše.
  • Volant je další konzolí. Využívá se především v závodních hrách pro pohyb vozidla.

Toto samozřejmě nejsou všechny herní konzole, ale jsou nejvyužívanější hned po klávesnici a myši.