Můžeme s pravdou v médiích manipulovat?

Můžeme věřit tomu, co nám vypráví média? Je možné, že je s pravdou v médiích manipulováno? A pokud je, kdo s ní manipuluje? Vláda? Politici? Obyčejní lidé? Může vůbec obyčejný člověk manipulovat s pravdou v médiích? Můžeme nějak rozpoznat, zda informace, které nám média předhazují, jsou pravdivé, či nikoliv? Spousta otázek bez odpovědí. Můžeme o tom pouze spekulovat, protože jestli je s pravdou manipulováno dokonale, nezjistíme to buď vůbec, nebo se pravdy dobereme jen těžko.

Našla jsem jeden moc hezký citát, který sice pojednává především o citacích na internetu, ale významově se jistě může vztáhnout i na pravdu v médiích:

„Problém internetu je, že po něm koluje mnoho falešných citací, které mohou lidé lehce šířit dále.“

William Shakespeare

 

Ať si to přiznáme, nebo ne, náš život je ovlivněn médii. A média toho využívají. Podíváme-li se na TV Nova, uvidíme zbulvarizované reportáže a vyhledávání senzací. Není to úplně špatně, protože lidem se to líbí, to je to, co lidé chtějí. Ale nám podávané informace by měly být objektivní, neměly by nám nutit jeden názor, což bohužel občas televizní noviny dělají.

 

Politici dnes zasahují do všeho. A vezměme si například Andreje Babiše, který vlastní Lidové noviny a Mladou frontu DNES, ten může pravdu v novinách libovolně upravovat dle svého.

 

Média manipulují s něčím, co můžeme nazvat pravdou, problém je, že právě daná média nám předkládají tvrzení, že onen fakt skutečně pravdou je.

 

Ano, dle mého názoru média pravdou manipulují. A ať už informace zkreslují, poupravují, či jen zdůrazňují některá fakta více než jiná, stále pozměňují pravdu. Média si pravdu prakticky vytváří dle šíře divácké základny a dle exkluzivity tématu.

 

A můžeme se jim divit, když se přizpůsobují divákům? Diváci přece chtějí senzaci, kterou se oni snaží v každé reportáži hledat a do každé reportáže ji dostat. A tím média formují novou realitu, která nemusí být pravdivá.