Anorexie, Bulimie, Přejídání

Anorexie je psychosomatické onemocnění, které se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Ten, kdo má anorexii odmítá jíst. Vše začne vynechávání některých jídel až nakonec dotyčný přestane jíst úplně.
O mentální anorexii mluvíme jestliže se BMI ( Body Mass Index tzv. kalkulačka váhy) dostane k hodnotám 17,5 a menším.
Postižený anorexií odmítá jíst, ale také přehnaně cvičí a užívá různá projímadla, což vede k celkovému kolapsu organizmu a pokud se neléčí tak i ke smrti. Anorektik nedokáže vnímat své tělo a i navzdory tomu, že trpí pod váhou si neustále myslí, že by měl zhubnout. Často je mu zima a trpí různými poruchami metabolismu. Zejména poruchami spánku, únavou, nedostatkem červených krvinek-anemie, poruchami srdečního rytmu- arytmie, bolestmi břicha, zácpami.
Také je často podrážděný a trpí depresemi. U žen může dojít ke ztrátě menstruace a následné neplodnosti.
Léčba probíhá ambulantně a u některých závažných případů je nutná hospitalizace. Je potřeba vypracovat jídelní plán s cílem postupné zvýšení váhy také se dodávají různé vitaminy, minerály, železo a přípravky pro zvýšení chuti k jídlu. Je nutné podstoupit psychoterapii a nasazují se antidepresiva.

Člověk trpící mentální bulimií se nadměrně přejí a poté si vyvolá zvracení. Velmi často se také užívají projímadla a diuretika (odvodňující léky). Následuje vyčerpávající cvičení a hladovění. Poté opět záchvat přejídání a následné zvracení. Vše se opakuje dokola. Po delší době si už ani postižený nemusí ,, strčit prst do krku“ , aby se vyzvracel, protože žaludek je podrážděný a nedokáže potravu zpracovat.
Bulimie se může často vyskytnou spolu s anorexií. Jako anorexie je to především mentální onemocnění.
Lidí trpící bulimií mají nízké sebevědomí a sklon k perfekcionizmu, trpí depresemi a nedostatkem soustředění.
Bulimie má podobné následky jako anorexie. Dochází ke trávících poruchám, únavě, ochablým svalům, nízkému krevnímu tlaku a arytmii, kůže je suchá a zuby jsou zkažené kvůli zvracení. U žen může dojít opět ke ztrátám menstruace.
Léčba není lehká. Někdy je nutná hospitalizace a podávají se infuzní roztoky. Důležitá je psychoterapie. Může být individuální,ale i rodinná nebo skupinová.

Záchvatovité přejídání je podobné bulimii. Člověk se přejí neuvěřitelného množství jídla, ale na rozdíl od bulimie nezvrací což má za následek prudké zvýšení hmotnosti. Poté nějakou dobu drží různé diety a poté se opět opakuje záchvat přejídání. Tato nemoc postihuje obě pohlaví zatímco anorexie a bulimie převážně ženy. Častou příčinou je nevyvážené stravování. Důsledkem potom bývá obezita a s ní spojené problémy například s kardiovaskulárním (oběhová soustava) systémem apod. Také jsou časté deprese a nespokojenost sama se sebou.
Jednou z forem přejídání je noční přejídání, kdy člověk přes den nic není a v noci se přejídají.