Landa je mrtev, ať žije kouzelník Žito

Daniel Landa, český zpěvák, skladatel, zakladatel řádu Ordo Lumen Templi, herec a automobilový závodník způsobil na předávání cen ankety Český slavík Mattoni 2012 pořádný poprask.

Landa ze začátku svého projevu přišel k pultíku s kohoutem v podpaží a slovy: „Pět borců kohoutů čeká venku. Tohle je nejpilnější z nich, Fanda, a chtěl vidět českej šoubyznys, tak mu ho ukazuju.“ Po tomto prvotním vystoupení odnesl kohouta do zákulisí a spustil svůj projev, který se o děkovnou řeč ani neotřel. Ostrá kritika společnosti a lidí, které Landa označuje jako zloděje, na které je „nasrán“, byla předcházena projevy Landovy reinkarnace v kouzelníka Žito, odchodem z hudební branže a přechodem k vrcholovému sportu (automobilové závody). Ve sportu hodlá dle svých slov nasazovat vlastní život, aby dokázal, že vše myslí vážně.

Asi jedinými milými slovy, která Landa/Žito pronesl, byla propojena s jeho odstoupením ze světa hudby: „Jsou tady větší borci, kluci, který maj na to energii – Tomáš Klus, další Karel Gott…“ a v kontextu Landových tří králů – králem Václavem – Moudrostí, Králem Janem – Spravedlností a králem králů Karlem, kterého přirovnal ke Karlu Janečkovi, zakladateli Nadačního fondu proti korupci.

Jednou z částí Landova proslovu bylo i zamyšlení nad vlastní tvorbou. Došel k závěru, že vytvořit dílo (operu Klíč králů), které nezmění svět, není to pravé. Do souvislosti dal se svou tvorbou i fakt, že se v České republice stále volí KSČM: „Má to smysl, dop*dele? Dvacet let dělám hudbu a stejně pak se tady volej komunisti. K čemu to je? Akorát pro mě přijdou dva pánové v koženejch kabátech. Na to se můžu vys*at.“ S největší pravděpodobností chtěl poukázat na fakt, že ve své tvorbě a na koncertech volá po svobodě, sjednocení, rovnosti a mravní čistotě.

Kouzelník Žito, jak si Landa nyní říká, odmítá jakékoliv hanobení svého jména a dělání ze sebe cosi, co označuje veřejným majetkem. Jednodušeji řečeno – o Landovi/Žitovi by se nemělo psát nic pobuřujícího, lidé by ho raději neměli žádat ani o společnou fotografii.

Projev byl prostoupen nejrůznějšími typy výhružek. Hlavně u poslední části, kde mluvil v souvislosti s Karlem Janečkem přímo řekl: „Takže vám říkám, jestli budete někdy někdo zlobit krále Karla a budete mu vyhrožovat, já vám ublížím.“

Kromě samotného projevu Daniela Landy/Žita bylo patřičně šokující i oblečení samotného zpěváka. Obyčejní smrtelníci by předpokládali, že na akci podobné Zlatému slavíku Mattoni budou lidé oblečeni nanejvýše společensky vhodně. Kouzelník Žito nastoupil na jeviště v kapsáčích a s kšiltovkou na hlavě. Kohout v Žitově podpaží celý zpěvákův zjev dokresloval k jakési pomyslné dokonalosti. Již na dřívějších akcích a koncertech o sobě Landa prohlašoval, že je blázen, básník a klaun, ale asi nikdo nepředpokládal, že toto vše vykrystalizuje do takovéto podoby.

Můžeme se nechat překvapit, jak bude kouzelník Žito v těle Daniela Landy šířit své myšlenky mezi veřejnost nadále a jestli bude mít stále stejný nevybíravý slovník, jakým se prezentoval nyní, nebo jestli zamíří i k poněkud kultivovanějšímu projevu.