Vančura Vladislav – Rozmarné léto (2)

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“

 

Novelu Rozmarné léto napsal Vladislav Vančura roku 1926.

Děj novely se odehrává v prostředí Krokových Varů, lázeňském městě na řece Orši. Celková doba děje jsou pouhé 3 dny v průběhu června. Postavami novely jsou Antonín Důra (majitel lázní a plovárny), jeho manželka Kateřina, kanovník Roch, major Hugo, potulný kouzelník Arnoštek a jeho pomocnice Anna.

Do Krokových Varů, které působí znuděným dojmem, stagnuje, je stereotypně vyhlížející, přijíždí potulný kouzelník Arnoštek se svou pomocnicí Annou, do níž se zamilují všechny mužské postavy (Důra, Roch i Hugo). Do Arnoštka se pro změnu zamiluje Důrova žena Kateřina. V tomto milostném mnohoúhelníku se přihodí několik epizod, při kterých se ledacos stane. Pro příklad mohu uvést situaci, kdy po tom, co Důra podvedl svou ženu s Annou, polil sebe i Annu vodou, aby to vypadalo, že ji zachraňoval před utonutím. Toto mu sice Kateřina nevěří, ale přeci jen se o Annu postará, jako by to byla pravda. Kateřina na druhou stranu uteče od Antonína k Arnoštkovi.  Roch i Hugo se rovněž pokouší získat Annu, což se jim vymstí, když Rochovi natrhnou opilci ucho v maringotce, která patří Anně. Ucho mu ošetří a zašije Důra. Po posledním představení, které Arnoštek pořádá, zaviní opilý divák svou neopatrností pád Arnoštka z lana, které přechází. Arnoštek se kvůli pádu zraní a představení musí dokončit Anna. Po představení se Hugo snaží Annu přemluvit, aby s ním zůstala v Krokových Varech, čehož si všimne Arnoštek a Huga zbije holí. Posledního dne, který kniha popisuje, pozorují Důra, Roch, Hugo a Kateřina, jak Arnoštek s Annou odjíždějí z města pryč. Kateřina odpouští Antonínovi, ale on jí ne. Město se vrací do stereotypu.

Kniha je psána, jak je na Vančuru obvyklé, vytříbenou formou češtiny s vysokým množstvím přechodníků, neobvyklým slovosledem a pozoruhodný je i rozsah přímých řečí, které zabírají až nezvykle velkou část textu.

Roku 1968 natočil Jiří Menzel stejnojmenný film na motivy novely. Sám si zde zahrál roli kouzelníka Arnoštka. Rudolf Hrušínský se zhostil role Důry, Vlastimil Brodský Huga a František Řehák Rocha. Annu si zahrála Jana Preissová a Kateřinu Míla Myslíková.

Podobně vzniklo i několik rozhlasových her a divadelních inscenací.