Dyk Viktor – Krysař (4)

Celý název: Krysař

Autor: Viktor Dyk (1877-1931)

Datum prvního vydání díla: 1915

Literární druh: epika

Literární forma: proza

Literární žánr: novela

Kontext doby a autor:

 

Autor:

Viktor Dyk (1877-1931) významný český básníkprozaikdramatik,publicista a nacionalistický politik

v mládí jeden z představitelů tzv. generace anarchistických buřičů, později nacionalisticky orientovaný autor

Podílel se na prvním odboji.

za 1.republiky byl v parlamentu

díla:

Milá sedmi loupežníků(balada vliv romantismu a anarchismu-Milá loupežníků s nima šuká, ale postupně je znechucena, jak vraždí a furt se cítí vinna, nakonec je nabonzuje), Pohádky z naší vesnice (poezie), Zmoudření Dona Quijota(drama, vliv symbolismu)

 

Kontext Doby

v mládí před 1.sv.v. u Anarchistických buřičů:

-opovrhovali soudobou společností a konzervatismem, bohémský život, nespoutaný sexualní život (jako dekadenti), anarchismus, antimilitarismus, vitalismus

-bouřlivá setkání v Neumanově vile

-přispívali do časopisů Nový Kult a Moderní Revue

F.Gellner (Po nás ať přijde potopa),S.K.Neumann (Satanova sláva mezi námi, Sen o zástupu zoufajících),F. Šráme (Stříbrný vítr)

 

Děj:

Krysař přijíždí do města Hammeln na pozvání radních, aby jej zbavil krys. Setkává se s Agnnes do, do které se zamiluje. Na vyhánění krys stačí zahrát tiše na píšťalu. Bál se, že kdyby hrál silně, stalo by se něco špatného. S Agnes má poměr, přestože ona má ještě jiného muže. Když Krysař odloudí všechny krysy, žádá po radních své peníze. Radní ale nedodrží slib a předem domluvenou částku mu nedají, Krysař zuří a vyhrožuje, ale zatím nic neudělá. Agnes zatím čeká dítě s Kristiánem, se kterým spala i přesto, že miluje Krysaře. Protože je nešťastná, spáchá sebevraždu skokem z vrcholu Koppel do propasti, která podle pohádek a pověstí vede do bájné a zaslíbené země Sedmihradské. Když se Krysař vrátí do města a dozví se to. Tak Krysař ze zármutku zahraje silně na píšťalu a všichni obyvatelé Hammeln ho zhypnotizovaně  následují na vrch Koppel, kde všichni společně skočí do propasti

Jediný přeživší je retardovaný rybář Sepp Jorgen, který jde opožděně druhého dne k vrcholu Koppel, kde chce skočit do propasti s nalezeným kojencem z Hammelnu. Na poslední chvíli, si to ale rozmyslí a jde najít ženu co by kojence nakrmila = symbol naděje.

 

Postavy:

Krysař-hlavní hrdina, tajemný a romantický ovšem setkávající se s tvrdou realitou. Zamiloval se do Agnes a to se má stát jeho koncem.

Agnes-dcera bohatšího měšťana z Hammelnu. Je krásná a ukázkou typické ženy, která  neví, co chce.

Sepp Jorgen-retardovaný rybář, který sice vypadá k světu, ale je opožděný o den (co se stalo dnes si uvědomí až zítra). Je všem pro smích.

Kristián-namyšlený a hezký snoubenec Agnes.

Radní-sobečtí a nafoukaní vedoucí města Hammelnu, nevyplatí Krysaře. Maloměšťáctví.

 

Mé hodnocení: Kniha mě vůbec nebavila, ze seznamu mnou zvolených knih se mi líbí nejméně a nebýt toho, že jí musíme číst všichni, tak bych po ní vůbec nesáhl. Přijde mi totiž zcela zbytečné číst dílo, které je v podstatě až na několik větších či menších změn, převyprávěním staré a všem známé německé pověsti. Na smysluplnosti rovněž nepřidává několik různých výkladů hlavního smyslu díla jako třeba protiklad Krysaře jako hrdiny staré doby co je nezávislý a Rybaře co představuje společnost, která sebou nechá cloumat čili, že nastává jiná doba/rozpor mezi ideálem a skutečností/kritika sobectví a maloměšťáctví/symbol vždy existující naděje/milostná deziluze nebo skrytá kritika R.-U.

 

Kompozice:

chronologická

 

Jazyk:

spisovný

er-forma

jsou tam přirovnání (Jeho ruce byly drobné a jemné jako ruce paní)

personifikace(Celý život uprchl z bledých tváří do očí)